ÖZGÜN FOTOĞRAF

                                          BİR RESİM YAPALIM  (ÖZGÜN FOTOĞRAF) 

                    İlk önce aşağıdaki resme başladım. Aynı resimde birden fazla obje çalışmış oluruz dedim ama, sonra biraz zor olur diye bu resme karar verdim. Aşağıdaki resmi ise bir sonrakinde yaparız. Ben devam ettiriyorum.

                Önce resmin çizgilerini kabaca tuvale aktaracam. Daha sonra astar niyetine  inceltilmiş bir renk sürecem. Bu, Burnt Sienna, Raw Sienna ve Yellow Ochre karışımı olabilir. Burada tam renk aramıyoruz.

                Amaç tuvali renklendirmek ve yüzeyi hazırlamak. Bu aşamada, inceltme işini sadece terebentinle yapacağım. Çabuk kurumasını istiyorum çünkü. Boya kurudukdan sonra sünger zımpara ile fazla bastırmadan zımpara yapacağım.  Böylece tuval bezinin hamlığı gidecek, ayrıntı fırçamız daha rahat çalışacak. 

               Tuvale çizim yaparken karakalem kullanmayın. Üzeri kapatılırken epey kirlilik yapar. Kalem kuru boya kullanın, kırmızı olabilir.

Resmi tuvale aktarma işini nasıl yapacağız. Ben genelde cetvel yardımıyla orantısal olarak ölçüleri büyülterek çalışırım. Bu resmi  50*40 ebatlarında büyülteceğim. Yukarıdaki tahta baskı  Albrecht Dürer ( 1471-1528 ) tarafından yapılmış. Bir ressamın kareleme tekniğini uygulaması görülüyor. Yani var olan imkanları kullanıyor. Projektör olsaydı ondan yararlanacaktı. Siz resmi tuvale geçin, güzel olsun da nasıl kolayınıza gelirse öyle yapın. Gönül ister ki eskizlerini de yapın. Artık orası size kalmış.

                   Resmimizi  kat, kat boyayacağız. Ben bu şekilde daha iyi sonuç alınacağını  düşünüyorum. Klasik tekniktir. İsteyen arkadaşlar, istedikleri kısımları atlar.Tercih meselesidir. Bob Ross gibi bir oturuş da bir resim bitirmek isteyecek arkadaşlara da, boyalarının ıslak üstüne ıslak çalışılabilecek nitelikde olmasını öneririm.

                 Aşağıda bu şekilde yaptığım ilk çalışmalarımdan, bir röprodüksiyon var.

       

                   Fotoğrafta görüldüğü üzere kabaca sürülmüş  bir kat. Sadece terebentinle inceltmiştik. Kurudu. Çok hafif bir zımpara sürdüm. Daha temiz bir yüzey oldu. Kapanan çizgilerimi beyaz pastel ile ( yağsız ) tekrar çizdim.                   

                   Bu resimde de arka plan, tahtalar tam bitmeden öndeki ayrıntılara geçmeyeceğim. Bu şekilde resme vereceğiniz derinlik duygusu gözünüzde daha iyi canlanacak.

                    Çalışmalarınızda hata korkusunu bir kenara bırakın. Yağlı boya gibi bir malzememiz varken sırtımız yere gelmez. Tam olarak bilmediğiniz yardımcı malzemeler kullanmazsanız, yani mediumlar kurutucular vb gibi, hata yapacak bir şey de yok.

                                                        Kolay gelsin 

                                                                info@resimkeyfi.com