Resme Başlarken - Resim Keyfi

Resme başlarken yaşanan zorluklar ve sıkıntılar, eğitmenlik deneyimlerimden biliyorum, resim macerasındaki en önemli zamanlardır. Bu aşamada doğru bilgiler edinip, doğru başlamak size güzel resimler yaptırıp, resim sanatını dahada çok sevdirecektir. Ya da bilgi eksikliği nedeniyle yapılan yanlışlıklar belkide hevesimizi kaçıracak.

Peki  yöntemlerimiz  ne olmalı

A-   Önce kullanacağımız araçlarla ilgili bilgilendirme yaparım. Akrilik, sulu boya, yağlı boya.. Elbette bunlarla sınırlı değil. Kara kalem, pastel, Kuru boya vs. Yani çizgi çizebilen her şey resim malzemesidir.

Bu üç malzemenin özelliklerini, kullanım biçimini, artılarını eksilerini konuşuruz. Sulu boyanın pek hata kabul etmediğini, Akriliğin çabuk kuruduğunu, yağlı boyayı gözden geçiririz. Her malzeme herkese uygun olacak diye bir kural yok. Örneğin ben yavaş  çalıştığım için akrilik bana çok uygun değildir. ( Bunla ilgili çeşitli mediumlar olsa da tercihim değildir. ) İnce tabakalar halinde kat kat çalışmayı severim, sulu boya olmaz. Yani benim malzemem yağlı boyadır. Önce bunun belirlenmesi gerekir. Daha sonra o malzemenin ayrıntılarına gireriz, huyuna suyuna alışmaya çalışırız.

B-   Sonra o kişiyi tanımaya çalışırım. Çünkü çalışma yönteminin ona uygun olması gerekir. Örneğin heyecanlı, sabırsız, aceleci bir arkadaşa, içinde  üzümün, sepetin, dantelli bir kumaşın olduğu bir resim yaptırmaya kalkarsanız, resimden soğutursunuz onu. Ama başka bir arkadaş hiç sıkılmadan, keyifle yapar bu ayrıntıları. Her ikisi de doğrudur. Yani önce kendimizi değerlendirmemiz gerekir bu konuda.

Resim yapmaktaki muradımız nedir. Buna bakarım. 

 A - Kocaman bir zambak resmi yada bir zenci kız resmi yapıp salona astım mı tamamdır diyorsanız, tamamdır. Çokta güzel olur. Keyifli iştir.

B-    Her yaptığım resim bir öncekinden güzel olsun ileride sergide açarım diyorsanız bu başka. Resmin temel unsurları hakkında bilgi edinmelisiniz. Perspektif, kompozisyon, çizgi, desen, ışık gölge, renk teorileri.... Şimdi bunlar hiç karışık işler değil. Sadece bazıları, bunlar çok karışık konularmış gibi yaparlar siz onlara bakmayın. Resmin bu olmazsa olmaz ögelerinin bazılarını bir sefer araştırırsınız öğrenirsiniz ve biter. Örneğin perspektif. Kuralları ve resimde nasıl kullanılacağı yazılmış çizilmiş ve bitmiş. Yani her gün perspektif konuşup, perspektif çalışmayız. Bir sefer öğrenirsiniz biter. Kompozisyon. Kuralları bellidir. Bir sefer öğrenirsiniz biter. Sonra nasıl kullanacağınız size kalmış.

Ama renk, ışık gölge.. bunlara ömür yetmez.  Çok büyük ustalar faklı düşünüp farklı uygulamış. Kavgalar çıkmış. İyi ki de böyle olmuş. Bir çok farklı anlayışta baş yapıtlar ortaya çıkmış. Kısaca bu konulara aşina olmanız ve bilgilenmeniz gerekecek.

C-    Rönesans klasiklerini seviyorum. Tekniklerini merak ediyorum, Nedir bu Hollanda gerçekçiliği, imprimatur, glazing, derseniz bu başka ve işimiz biraz uzun. Çok araştırma yapmanız gerekir ve bu işleri bilen bir ustayla çalışmanızda fayda vardır.

Yani A şıkkındaki gibi  düşünüp C şıkkındaki gibi bir sonuç bekleyemeyiz.

Portre resimde en sonraki iştir. Acele etmeyin. Renk bilgisi ve deneyim ve bazı teknikleri bilmeyi gerektirir. Benim video daha bitmedi çünkü  kuruma süreleri oluyor. Her şeye yetişemiyorum ki. Youtube da portre videoları izleyin anlaşılacaktır.

Resimde sevdiğiniz bir akım vardır. Hemen öyle resimler yapmaya çalışmayın. Kendinize biraz zaman tanıyın.  Akımların kurucuları ve büyük ustaları, klasik resimden oraya gelmişlerdir. Çoğu kişi Picasso nun resimlerini bilir ama daha çocukken yaptığı resimleri pek bilmez. O klasiğinde ustasıdır.

Peki ne yapmalı. 

Devamlı söylediğim şey. Resmi yeteri kadar seven, yeteri kadar vakit ayıran herkes güzel resim yapar. Resimde zor yoktur. sadece o konuda bilgi eksikliği vardır.

Yapacağımız ilk resim ne olsun nasıl olsun buna bakalım çünkü çok çok önemlidir ilk resim.

Büyük ölçüde başlamayalım. 30 cm * 40 cm veya 34 cm * 50 cm ölçüler iyidir. Zaten standart ölçülerdir. Basit bir natürmortla başlamanızı öneririm. Basit derken içinde çok sayıda farklı objeler olmasın. Cam, metal sonraki işler. Bir tabağın içinde üç tane elma bile olsa olur. İnternet ten böyle resimler bulabilirsiniz. Objelerin ölçüleri gerçekteki ölçülerine yakın olursa resminiz daha gerçekçi görünecektir.

Bunlar benim önerilerim. Siz isterseniz doğadan çalışırsınız, kendi kurguladığınız bir kompozisyon olur. Ustaların resimlerinden kopya yaparsınız. Resim eğitiminin önemli bir parçasıdır bu. Seçenek çok.

Şimdi resme başlarken kurslarda, derslerde genelde şöyle bir şey vardır. Bir sandalyeye asılmış bir  ceket, çiz babam çiz. Tamam çizgi resmin temeli ama insanlarda biraz boyaya, renklere bulaşmak istiyor.  Şimdi bana kızanlar olacak ama sonuçta akademiye gitmiyoruz. Keyif için resim yapıyoruz. O zaman göç yolda düzülür diyelim ve ikisini bir arada götürelim. Bir sokak, yada oturduğumuz odanın mı resmini yapacağız . resme başlamadan şu perspektif işine bir bakalım. Hazır bilgi işte. Bunu tuvalin üzerinde uğraşıp yeniden icat etmeye çalışmanın anlamı yok. Kendimiz mi bir kurgu yapacağız. Her yerde var size yardımcı olacak kompozisyon bilgileri. Hazır yani.

Bir resmin üç aşaması vardır ( genelde )

İlk renkleri koymaya başladığımızda her şey çok güzel görünür. Her şey yolundadır.

Resim ilerledikçe ve epeyce emek verdikten sonra, sonuç tam istediğimiz gibi olmuyor gibidir. Canımız sıkılabilir. Muhtemelen ayrıntılara gereken önemi vermediğiniz içindir. Hiç moralinizi bozmadan " daha bitmedi ki " deyin ve çalışmaya devan edin.

Sonra resim tekrar güzelleşmeye başlar ve işte en keyifli andır.

Bu konu burada bitmeyecek gibi. Sanırım Bir kaç kategori  daha ilave etmemiz gerekecek. Site zaten baştan aşağı yenilenecek. Bu sitenin herhangi bir ticari kaygısı yoktur. Yazılanları başka kaynaklardan da araştırmanızı öneririm. Sonuçta ben resim eğitimi almadım. Tüm sorulara cevap veriyorum.

Resim keyfiniz bol olsun.                                       05/ 05/ 2020

 

Youtube da yapılacak resimler.