Resim Tuvali - Resim Keyfi

2 sene önce
13709 okuma
tuval

Resim tuvali  hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için yazıyorum. Bir kere bilecek siniz tamam. Bir de, farklı imalatçıların tuvallerini  inceleyin. Aradaki farkları görme alışkanlığınız kendiliğinden oluşur zaten.

Uzunca bir zaman üzerinde emek vereceğimiz bir yüzeyin belirli bir kalitede olması gerekir. Boyayı tutması, kat kat çalışmaya uygun olması, bezinin sarkmaması gibi...

Tuval bezi keten, pamuk, polyester gibi bir çok malzemeden üretilir, ama iyi tuval bezi, keten ya da pamuktan yapılır. Ya da en azından bunların karışımlardaki oranının yüksek olması gerekir. Tuval bezinde yüksek oranda naylon türevleri varsa hele de homojen dağılmamışsa sorun var demektir. Boyayı sürereken fark edersiniz. Boya bir o yana bir bu yana kayar durur belli yerlere yapışmaz. Resme yeni başlamış arkadaşlar da kendilerinde kusur ararlar. Halbuki tamamen tuval bezinin ve üzerindeki astarın uyduruk olmasıdır mevzuu. Özellikle klasik-realist çalışmalarda, ince tabakalar sürerken, son derece can sıkıcı bir durumdur.

Kırtasiyecilerde satılan hazır tuvallerin büyük kısmı böyledir. Ülkemizde bir firma var. İyi kumaşın üzerine güzelde bir astar uygular. Gerçekten iyidir. Zaten bundan da güzelini ararsanız bulacağınız İtalyan malıdır. Pahalıdır ama şahanedir.

Hemen hemen her şehirde tuval imalatı yapanlar vardır. Biraz aksi de olsalar, onlara istediğiniz özellikleri söyleyin ve yaptırın. 3-5 liralık bir fark önemsizdir. Bezin üzerinde dokuma hatasından kaynaklanan iplik şişkinlikleri olmasın. Niye bilmiyorum ama bu şişkinlikler genelde resmin en olmadık yerine denk gelir. Portre ise burnun ucuna ya da bir kadehin incecik ayağının kenarına. Jiletle keser düzeltirsiniz, ama gereği yok.

Tuval kumaşı 200 gr ile 1200 gr arası değişir. Yani, bir metre karesinin ağırlığı. Burdan da anlaşılacağı üzere; gramajı arttıkça iplik kalınlığının da arttığıdır. Biz realist çalışmalar yapacağız. Yeri gelecek çok ince çizgiler çekeceğiz. Bu nedenle, 1200 gr lık bez, bizim için kamyon brandası gibi olur. İnce çalışmalara uygun değildir. 200 gr lık bez de çok ince olur. Naylon torbanın üzerine resim yapmışsınız gibi olur. Hafif bir doku da olsun isteriz. 300-350 gram arası iyidir.

Bunlar dediğim gibi klasik-realist tarzda resimler için geçerli. Çok büyük ölçülerde, farklı akımlarda resim yapan veya tuval üzerine rölyef çalışması yapacak arkadaşlar için geçerli olmaz. Hatta büyük ebat ve üzerine sürülen malzemenin ağırlığını düşünürsek, kalın bez onlar için uygun olacaktır.

Tuval bezinin dokuma çizgileri, şasi ile (Şase ) göre çapraz olmamalıdır. Dokuma, yatay ve dikey olarak şasi ile paralel olmalıdır.

İyi tuval bezi, hava şartlarından ya da az gerilmiş olmasından ötürü sarksa bile, keten veya pamuk oranının yüksek olması nedeniyle, arka tarafına hafif su püskürtüldüğünde, tekrar gerginleşecektir. Ama bunu renkli (siyah-kahverengi) tuvallerde yapmayın. Çünkü, tuvalin ön yüzünde, terlemiş de kurumuş gibi iz kalır.

Resim malzemesi satılan yerlerde sünger zımpara denilen bir zımpara vardır. Bulaşık süngeri boyutlarında. Bununla tuval yüzeyini bastırmadan hafifçe zımparalayın. Astar zarar görmesin. Çıkan tozu da süpürdünüzmü, tamamdır. Yapacağınız resmin genel renklerine uygun bir rengi, yağ kullanmadan kokusuz terebentinle biraz fazla incelterek sürerseniz, iyi bir hazırlık yaptınız demektir.

Gelelim Şasiye
Tuval ağacının kuru, budaksız ve fazla parçalı olmamasına dikkat edin. Sadece tuval ağacı üreten firmalar vardır. Bunlar çeşitli artık ağaçları alırlar ve birbirine ekleyerek tuval çıtası haline getirip tuval üretenlere satarlar. İşleri budur. Bu nedenle diyorum fazla parçalı olmamasına dikkat edin diye.

Budaklı ağaç eninde sonunda eğilir. Resminizi çerçeve yaptırsanız bile zapt edemezsiniz. Tuvalin boyutları büyüdükce ağacın kalınlığının da artması gerekir. Elli santimi geçen ölçülerde arada destek çıtası olmasına dikkat edin. Hazır tuvaller belli ölçülerde olurlar. Bunlar standart ölçülerdir. Sizin yapmayı düşündüğünüz resim bu ölçülere uymuyorsa sipariş verip istediğiniz ölçülerde yaptırabilirsiniz ama kullanılacak tuval bezine bir bakın.

STANDART TUVAL ÖLÇÜLERİ
25 cm * 25 cm            40 cm * 40 cm
25 cm * 30 cm           40 cm * 45 cm
30 cm * 30 cm          40 cm * 50 cm
30 cm * 35 cm           40 cm * 60 cm
30 cm * 40 cm           50 cm * 50 cm
35 cm * 35 cm           50 cm * 60 cm
35 cm * 40 cm           50 cm * 70 cm
35 cm * 45 cm           70 cm * 80 cm
35 cm * 50 cm           80 cm * 90 cm

Yukarıdaki şekilde olduğu gibi, parmağınızla hafifçe bastırınca, bezin şasi ile temas etmeyecek şekilde olması gerekir. Boya sürerken bez esneyip ağaca değmemeli. Temas ettiği yerlerde iz kalacaktır.

Bir de, üzerine astar sürülmüş karton tuvaller vardır. Bunlar kullandıktan sonra, genelde bombe yapar. Çerçeve yaptırsanız bile ya içeri ya da dışarı doğru eğilecektir.

Ben tuvallerimi kendim yapıyorum. Bir top tuval bezi aldım. Yukarıda anlattığım özellikte. Şasi için, 300 metre de ağaç aldım. İstediğim ölçülerde hazırlıyorum. Siz "ben bez alıp astarı da kendim yapacam" derseniz, bahsedilen koşullarda hazır tuval buluyorsanız, hiç uğraşmayın derim. Yine de gerekiyorsa, astar hazırlamayı, gesso yu vs. işleriz.

Etiketler: , , , ,

18 yorum

 • Faruk Öztürk dedi ki:

  ellerinize sağlı çok güzel bir yazı olmuş

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Teşekkür ederim. Gecikmiş bir cevap oldu affedin. You tube da yayınlanacak resim videoları için çalışırken siteyi biraz ihmal ettim. Hem resim yapmak, videoya almak sonrada düzenlemek zaman alıyor. Site şu anda emekleme aşamasında. Desteklerinizle daha da geliştireceğim.Bu siteyi resme gönül vermiş herkesin sitesi olarak düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.

 • Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba, toptan profil olarak almak istiyorum. Bildiğiniz firma var mı?

 • Hatice Salın dedi ki:

  Merhabalar, Türkiye’deki iyi tuval yapan firma İle, İtalya’daki firmasının isimlerini , hatta websitelerini yazmanız mümkün müdür ? (Aynı isimli 2 farklı tuval yapan şirket olması haline)

 • Zekai Nar dedi ki:

  Zamanımı sadece işin sanat boyutuna ayırmak maksadıyla hazır tuval bezini kullanmayı tercih ediyordum önceden fakat esnekliğini koruması için konulan malzemeler – sabun vs. – ileriki yıllarda sorun yaratıyor, diye bir yerde okuyunca hazır tuvallere ve hazır tuval bezine yanaşamadım sonra. Hazır ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmamı sağlayacak bilgilere ihtiyacım var…

 • bukiyona dedi ki:

  Merhaba! Ben de bahsettiğiniz kaliteli markayı öğrenmek isterim. İşin aslı şuan bir yağlı boya çalışması yapıyorum ve bez ıslandığında yapışkan bir reçine salgılıyor. (Tam olarak reçine denmez ama bu problemi yaşayan başka birine daha rastlamadığım için o ismi uygun görüdüm. ) Boya, özellikle yağ ile karıştırdığımda tuvale yapışmıyor. Boya oranı yoğunlaştıkça yapışması artıyor. Bir fikriniz var mıdır? Oldukça teknik bilgi sahibi bir blog yazarı olduğunuzu düşünerek danışmak istedim. Teşekkürler.

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz sorun tuvalden de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü, tuval bezinin ıslandıktan sonra sorun yaşadığınızı anlıyorum yazınızdan. Bu bezin üzerindeki astar nedeniyle olabilir. Boyanın kalitesi ne olursa olsun, ne kadar inceltirseniz inceltin tuvalde yani bezin astarında sorun yoksa bunların olmaması gerekir. Bazı boya markalarında boyanın içindeki yağ zamanla ayrışıyor. Tüpden sıkarsınız, vıcık vıcık yağ içindedir. Buna zaten yağ eklemeniz gerekmez. Kokusuz terebentinle inceltip deneyin. Resmin ilk aşamalarında zaten yağı çok kullanmanızı önermem. Diyelim ki resmi üç kat boyayacaksınız son katlarda yağ kullanın. Keten yağı olsun. İlk katlarda yüzde elli terebentin, yüzde yirmi keten yağı karışımı ile inceltme yapabilirsiniz. Hem resminiz daha çabuk kurur hemde üstüne süreceğiniz boya daha iyi tutunur. Fakat tuval bezi ve üzerindeki astar uyduruksa sorun devam eder. Size tuval bezi ve boya konusunda ayrıca bir mail göndereceğim. Malzemeden kaynaklanan bu sorun sizde ” ben resim yapamayacağım herhalde ” düşüncesi yaratmasın yeter. Her şey hallolur.

 • fadime gül dedi ki:

  merhaba bende tual markası ismini alabilırmıyım.

 • Merve dedi ki:

  Merhaba, ne kadar açıklayıcı yazmışsınız; bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Ben amatör olarak akrilik boya ile resim yapmaya çalışıyorum.
  Bu zamana kadar hep kırtasiyelerde satılan küçük tuvaller üzerinde çalıştım.
  Resim yapmayı çok seviyorum ve 150 cm x 200 cm boyutlarındaki bir tuvalle yine akrilik boya ile çalışmak istiyorum.
  Sanırım double şase bir tuval olması gerekiyor.
  Beni de yazınızda bahsettiğiniz tuval markaları konusunda bilgilendirir misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Merhaba. Yazdığınız ölçülerdeki tuvali, elbetteki sipariş verip yaptırabilirsiniz. Hazır olarak bulamazsınız. Tuval konusunda benim yazdıklarım genelde bilinen ölçülerde, yani en fazla 50*70 yada 100*90 gibi tuvaller içindir. Daha büyük tuvallerde iş şöyle değişir. Tuval bezinin sarkmaması için daha kalın dokulu olması gerekir. Ayrıca ağaç aksamın destek çıtalarla güçlendirilmesi ve köşelere de destek olarak kontraplak çakılması gerekir. Sarkma olmaması için bezin iyi gerilmiş olması lazım. Yinede sorun yaşarsanız tuval bezinin arka tarafına su püskürtüp nemlendirin bez kuruyup gerilecektir. İşinize karışmak istemem ama benim önerim, bu ölçülerde bir çalışmayı biraz daha deneyim sahibi olduktan sonraya bırakmanızdır. Umarım sizi çok yormaz. Kolay gelsin.

 • Mine Gören dedi ki:

  Merhaba; ben bir şey sormak istiyorum; resme yeni başladım hazır tuval kullanıyorum ama bir süre sonra renkler soluklaşıyor hazır tuvale kendimiz de bir kat astar sürüp resim yapsak aynı sorun olur mu ?

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Merhaba.
   Renklerin solmasının tuvalle ilgili olduğunu sanmıyorum. Kullandığınız boya markasını bilmiyorum ve boyayı ne ile inceltiğinizi. Sadece terebentin kullanıyorsanız renkler soluk olur ama bu bir problem değildir. Resim bitince bu halledilir. Kullandığınız boya markasını yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Büyük olasılıkla kullandığınız boyayla ilgili. Umarım boyayı inceltmek için tiner denilen şeyi kullanmıyorsunuzdur.
   Astar işine gelince. Evet tuvale, yapacağımız resimdeki genel tonlara uygun bir renkte bir kat astar sürmek ve kurumasını beklemek altı yüz yıldan bu yana uygulanan bir yöntemdir ve gereklidir adına da impramatura denir. Kesinlikle resme başlangıcınız böyle olsun, klasik-realist resim yapacaksanız. Diğer akımlar için aynı şeyi söyleyemem. Örneğin kübik resim akımında geçerli olmayabilir. Kolay gelsin

 • Semra ünal dedi ki:

  Merhaba. Yazınız benim gibi yeni başlayanlar için çok faydalı. Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir