Resimde Yardımcı Malzemeler - Resim Keyfi

11 ay önce
5985 okuma
DSC_0320

Resimde en çok önem verilen konu, doğal olarak boyalar ve renkler. Diğer malzemelerimiz de önemli. Spatula, tuval, şövale, helede incelticiler. Bu konular renk gibi değildir. Renk konusunu ustalar bitirememiş ki biz bitirelim. Yardımcı malzemeler ise bir seferlik konulardır. Şimdi şövaleleri  ele alalım. Beş altı çeşit şövale vardır. Kullanım yerleri ve özellikleri bellidir.Bunlar her gün değişmez. Bir kez araştırırsınız biter.

 Fırçasıydı, paleti idi, alırken bilmek gerekir. İyi resim yapmak istiyorsak resimle ilgili hiç bir konu önemsiz değildir. Özetle; Yanlış fırça demek eşittir, kötü çizgi, kötü efekt, kötü renk geçişleri, kötü boya tutuş, resimden soğuma demektir. Daha ne yapacaktı. Burada kötü fırça - iyi fırça derken, ucuz pahalı değil konu. Yanlış yerde, yanlış çalışmada, yanlış fırçayı kullanmaktır. 

İşin başında yorar, yeni başlayan arkadaşları. Bu nedenle, resme başlarken ilk bilinmesi gereken şeyler olarak düşünürüm bunu. Bu neden ile bu konuları en başa aldım.Umarım işe yarar.

                                                                                 SPATULALAR

Palet Temizliği için

Boya Karıştırmak için

Resim spatulaları çok çeşitlidir. Çelikten ve plastikten olanlar var. Resminizi spatula ile yapmayacaksanız, bir çok çeşit almanız gerekmez,

Alırsanız paslanmaz çelik olanlardan alın. Plastik olanlar kullanışsızdır. Gerçi ben spatulayı boya karıştırırken veya palet temizlerken kullanırım. Resimde ise bazen arka plan boyarken ilk katlarda işime yarar ama hafif kuruyunca üzerinden fırça ile de geçerim. Bu benim çalışma şeklim. Sizin için doğru olanı siz bulacaksınız.

Sadece spatula ile resim yapanlar var ve harika şeyler yapıyorlar. Ama bu bir teknik ve tercih meselesidir. Bu da herkesin kendisine özgü olan bir şeydir. Benim içimden spatula ile resim yapmak geçmiyor. Siz spatula ile çalışmayı daha çok seversiniz. Doğrusu da öyle çalışmanızdır. Spatula ile çalışacaksanız boyalarınızda buna uygun olsun. Beklerken yağını salmış, sulanmış boyalar işinizi görmez. Boyaları daha katı markaları tercih etmeniz gerekecek. Sonuç. Spatula ile fazla bir çalışmam olmadı. Bu nedenle bu kadar yazıyorum.

                                                                           RESİM PALETİ 

Paletin beyaz ve sert plastikten olmasını tavsiye ederim. Ben paleti biraz çabuk kirlettiğimden tabelacılardan büyükçe, böyle bir malzeme aldım. Beyaz olması, koyu renkli karışımlarda ki ağırlıklı rengi, daha çabuk görmenizi sağlar. Spatulanın ucu ile boyayı incecik yayarsanız, renk kendini belli eder. Ahşap gibi renkli paletlerde özellikle gecede çalışıyorsanız pek belli olmaz. Beyaz ile açarak da anlarsınız ama gerek yok.

                         FIRÇA YIKAMA KABI

Bu iş için ayrıca para harcamanıza gerek yok. Şekilde zaten görülüyor. Pet şişenin dibini kesin. Arkasını ısıtılmış çivi benzeri şeyle delin. Deliklerin, fırçanın ucunun yere deymeyeceği kadar olması iyi olur.
Bu şekilde bir kavanozun içine yerleştirin. Üzerine iki parmak kadar çıkacak şekilde temizleme sıvınızı koyun. Fırçayı bunun üstüne sürterek temizlersiniz. Boya kalıntıları dibe çökeceği için fırça temizlediğiniz üst kısımdaki sıvı genelde temiz olur.

Bunları temizlemekte hayli kolay. Atın çöpe gitsin. Yenisini yapmak daha az zaman alıyor. Para ile alıp  birde temizliği ile uğraşmak gereksiz.

                                                                    BOYA İNCELTİCİLERİ

Yağlı boya resimde  tiner asla kullanılmamalıdır. Kısaca yazayım sebebini. Her şeyden önce sağlık konusu var. Sentetik fırçalarınızı bozar. Bizim boyalarımız sanayi tipi boya değildir. Boyalarımızı çok güzel karartır. Tuval bezini çürütür. Başka.
İnceltici olarak ne kullanacağız. Boyalarda bağlayıcı sıvılardan bahsettik. Bunları bizlerde bulabiliyoruz. Kokusuz terebentin, haşhaş yağı, keten yağı her yerde var. Bunlar zaten boya yapılırken kullanılan bağlayıcı sıvılar. Bunları kullanacağız.

İnceltici olarak satılan çok çeşitli mediumlar var. İyi markaların. Ama bunlar hakkında detaylı bilginiz olmadan kullanmayın. Çünkü kimisi yüzde yirmi oranında kullanılırken bir diğerini yüzde iki oranında kullanmak gerekiyor. Resim yapımında bakarız ama burada da kısaca geçelim. Sadece terebentinle yaparsanız ilk katları, kuruma süresi kısalacaktır ama biraz soluk durur. Dursun. Verniğe daha var. İsterseniz terebentine haşhaş yada keten yağı ilave ederek de kullanırsınız ama bütün yüzeyde homojen kullanın. Bazı yerlerde yağ daha çok olursa, vernik aşamasında oralar daha fazla parlar ve hoş durmaz.
Yağa veya terebentine çok az vernik ilave ederek karışım da hazırlaya bilirsiniz.

Ben kaliteli olmak şartıyla kokusuz terebentine yüzde yirmi oranında haşhaş yada keten yağı karıştırıp bunu kullanıyorum. İnce tabakalar halinde çalıştığımdan kuruması sorun olmuyor. ( o arada diğer resme devam ediyorum ).  Siz isterseniz bu karışımı terebentin artı yüzde yirmi iyi kalite vernik şeklinde hazırlaya bilirsiniz. Bitince de fırça ile mat yada parlak Dammar vernik ( kesinlikle iyi marka olsun ) sürüyorum. Klasik yöntem sayılır.

Bu şekilde terebentin ağırlıklı çalışırken, resminiz biraz soluk görünecektir ama bu bir sorun değildir. Bu konuyu  başka bölümlerde yazdım. Özetleyelim. Bu karışımlarla ilgili, bir birinden farklı çok bilgi bulabilirsiniz. Şöyle yazayım. Klasik - realist resimde kat kat çalışma şekli vardır. Epey uzun bir konudur. Bu tarz çalışmalarda, sürdüğünüz kat kurumadan devam etmek olmaz. Kullanılan yağ, resmi parlak gösterir ama kuruma süresini çok uzatır.  (Bunla ilgili medium var ama kimsede kullanmak istemez.) Bu nedenle karışımdaki yağ oranı azdır. Siz ıslak üstüne ıslak tarzda çalışmayı seviyorsunuzdur. Yağı da istediğiniz oranda kullanırsınız. Hepsi bu.

Kullanacağınız her yardımcı maddeyi ilaç gibi düşünün Artısının yanında eksisi de olacaktır. Önemli olan, bu eksilerin de neler olduğunu bilmektir. Bu nedenle yeni başladıysanız araştırmadan, tavsiye üzerine alıp, hele de o kadar emek verdiğiniz bitmiş resminizde kullanmayın. 

Sprey vernik kullanırsanız çok dikkatli olun. Özellikle uyduruk markaların ki beklerken bozulmuş olabiliyor. Öyle olmasa bile düzgün sıkmak bir dert. Fazla kaçan yerler barım barım bağırır. Halledilir ama gerek yok. Onlar daha çok pastel, füzen gibi çalışmaları sabitlemek için kullanılır.

Malzemeler tamam. Perspektif ve çizimden sonra boyalara bulaşacağız.

 

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir