Yağlı Boya Renkleri - Resim Keyfi

11 ay önce
8190 okuma
stscihp1721af5290x5290

Yağlı boyaların, özelliklerini, üretimini biraz incelemiştik. Burada ise farklı yanlarına bakalım. Yağlı boya renkleri,  diye ayrı başlık olması, her şeyin iç içe olmasını istemediğimden. İçi başka dışı, başka derler ya hani öyle işte. Yaklaşık yüz yirmi civarında hazır satılan renk olduğunu düşünürsek biraz uzun sürecek bu iş.

Sitede  bir renkten  bahsederken transparan ya da opak gibi şeyler geçer. Belkide sizin aldığınız markada  o renk farklı özelliktedir. Bu normaldir. Şu an önümde iki iyi markanın Ivory Black rengi var. Birisinin ki örtücü iken diğeri yarı örtücü. Bu bizim için iyi bir şeydir aslında.

 

Beyaz dan başlayalım. Sadece karışımlarda kullanılandan, tamamen transparan olanına kadar altı çeşit olsa da biz Çinko Beyazı, Kurşun Beyazı ve Titan (titanium) Beyazı olmak üzere üç tanesiyle ilgileneceğiz. Çinko Beyazı çabuk kurumaz. Yarı transparan bir boyadır. Karışımlarda fazla sorun yaratmaz. Bu nedenle portrede tercih edilir. Glaze yaparken gereklidir. Kurşun Beyazı örtücüdür. Çinko beyazına göre daha çabuk kurur. Dokulu etki yaratacak kadar kalın sürülebilir. Çatlamaya dikkat. Titanium White. Titan beyazı bu iki boyanın ortasıdır. Örtücü dür. Kuruma süresi uzun değildir. Bu nedenle tüketimi çoktur. Büyük ambalajda alınabilinir.

Buradaki renklerin karıştıkları beyaz Titanium White dır. Renklerin opak, transparan, yarı opak gibi özellikleri markadan markaya değişir.

aaaa

SARILAR

Fotoğrafları aynı ışık koşullarında çektim. Kırpma dışında her hangibir değişiklik yapmadım ki doğruyu daha iyi bulalım

1- NAPLES YELLOW. Çoğu yerde " ışık sarısı " denir. Ne demekse artık. Sanki ışık hep sarı olmak zorundaymış gibi, neyse. Fotoğraflardan ne kadar anlaşılıyor bilmiyorum, kendi öz rengini fazla koruyamaz. Opak bir boyadır. Başka karışımlara dahil edilirse grilik sorunu yaratabilir. Değeri düşürülmüş bir sarı. Ten rengi denemelerinizde kullana bilirsiniz.

2- CADMIUM YELLOW. Yeşilimsi bir tona sahip parlak bir sarıdır. Opaktır. Renk değerini hemen kaybetmez. Beyazla birleşince oluşan krem rengi portre için malzeme olabilir. ( çinko beyazı )

3- CADMIUM YELLOW MEDIUM. Opak bir boyadır. Ressamların vazgeçilmezlerindendir. Karışımlarda kirlilik yaratmaz. Renk değerini de çabuk kaybetmez. Turuncuya dönük sarıdır.

4- CADMIUM YELLOW DEEP. Güzel bir boyadır. Ten renkleri içinde kullanabilirsiniz.

5- YELLOW OCHRE. Yeri geldiğinde her derde devadır. Cadmium yellow beyaz ve kırmızı ile çok sayıda ten rengi bulabilirsiniz. Karışımlarda sarıyı açığa çıkartsada Burnt sienna gibi toprak renklerinde eğilimi kırmızıdan yana olur.

Y_B.resİmde renkler 2

YEŞİLLER

1- YELLOW GREEN. Güzel bir yeşil. Bu boya şimdi kullandığım markadan değil. Daha öncede yazmıştım. Boyanın üzerinde özellikleriyle ilgili simgeler olması gerekir diye. Bunda yok." Eh işte " kalitede bir marka ama fotoğrafda görüldüğü gibi rengi sağlam ve karışıma uyumludur. YEŞİLLER. Ara renklerdir. Siz karışımlarla çok sayıda bulabilirsiniz ama burada belli başlı olanlarına bakalım diye düşündüm. Bunları beyaz ile kademeli olarak açtım.

2- PERMANENT GREEN LIGHT. Aynı markanın boyası. Güzel bir yeşil. Beyazla açılmış hali yukarıda. karışımlarda fazla saçmalamaz. Aslında yeşille ilgili bir şeyler yazmak zor. Nisan mayıs aylarında Samsun dan Artvine doğru bir yolculuk yapsanız yeşilin elli tonunu değil, bin elli tonunu görürsünüz. Resmini yapmaya kalksan insana fırça kırdırır.

3- PERMANENT GREEN. Yarı opak bir boyadır. Renk değerini korur. Bu kullandığım boyadan. Işık haslığı ++ kadardır.

4- SAP GREEN. İyi bir renktir ama kıymeti pek bilinmez. Biraz mavi karışımı ile güzel gölge renkleri yakalarsınız ama griye dikkat.

5- PRUSSİAN GREEN. Gördüğünüz üzere açılımı maviye doğru. Bununla yapılacak karışımlara dikkat. Bir başka renk ile karıştıra bilirsiniz ama beyaz ilave ettiğinizde işler istemediğiniz noktaya varır.

6- OLİVE GREEN.Yağ yeşili.Transparan bir boyadır. Glaze yaparken harikadır.

Şimdi yeşille ilgili hazır satılan diğer boyalardan bahsedelim.

Ultramarine green, Cobalt Turquoise Blue, Turquoise Blue ,Phthalo Turquoise Blue, Permanent Yellow Green, Permanent Green Light, Permanent Green Medium, Emerald Green, Permanent Deep, Phthalo Green Yellow, Phthalo Green Blue, Viridian, Sevres Green, Cobalt Green, Cobalt Turquoise Green, CinnabarGreen Deep, Green Earth ve diğerleri. Biraz dikkat ederek sizde şahane yeşiller yapabilirsiniz. Örnek yeşil yapmak için kullanacağınız sarı renk, kırmızıya dönük sarı olmasın. Cadmium Yellow gibi yeşile dönük sarı kullanın. Bunu tüm karışımlarınızda uygulayın. Tabi önce renklerin hangi renk ağırlıklı olduğunu bilmek gerek. Bu yüzden açtım renkleri beyaz ile.

Y_B.resİmde renkler 3

KIRMIZILAR

1- VERMILION RED. Yarı opak bir boyadır. Işık haslığı ++ şeklindedir Parlak bir renktir. Vermilion, turuncu eğiliminden koyu kırmızıya kadar olan renk tonlarında olabilir. Bu nedenle aldığınız boyayı resimdeki gibi bir parça beyaz ile açıp fikir edinin. KIRMIZILAR. Ana renk demiştik. Başka bölümlerde geçti. Boya karıştırarak bulunamadığı için alt ve üst tonlarından almanız yararlı olur.

2- CADMIUM RED MEDIUM. Opak bir boyadır. Cadmium kırmızısı gerekli bir boyadır. Ayarında olmak şartıyla zümrüt yeşili ( emerald green ) ile koyultabilirsiniz.

3- CHROME ORANGE DEEP. Araya birde turuncu sıkıştırayım dedim. Ten renkleri için kullanabilirsiniz.

4- CRIMSON RED. Çok güçlü bir renktir. Karışımlarınızdaki miktarını dikkatli ayarlayın. Siyah ile karışıma pek fazla sokmayın. Renk değerleri düşer.Yakut kırmızısı, taze kan kırmızısı diye de adlandırılır.

5- INDIAN RED. Opak boyadır. Beyaz ile girdiği karışıma bakın. Uyumlu bir renktir diyemem. Kırmızıları bunlarla sınırlandırmak mümkün değil. Skarlet, Permanent, Alizarin,Madder bunlar önemli kırmızılar. Bu renkleri ve girdikleri karışımları ileride genişce ele alacağız.

Y_B.resİmde renkler 4

MAVİLER

On taneden fazla tonu satılır. Ana renktir. Bir alt ve üst tonu alınırsa iyi olur Elbette olanaklar ölçüsünde.

1- CERULEAN BLUE. Opak, yeşilimsi bir mavi.

2- COBAT BLUE. Mavinin koyu tonu. Yarı transparan, uyumlu bir renk dir.

3- ULTRAMARINE BLUE.Deniz mavisi. En çok kullanılan mavidir diyebiliriz. Mor yaparken bundan faydalanın.Gerekli.

4- PRUSSIAN BLUE. Severim. Güçlü bir renktir. Karışımlara azar azar ilave edin.

5- PERMANENT. Bir tane de mor olsun dedim.

Y_B.resİmde renkler 5

KAHVERENGİLER - TOPRAK RENKLERİ.

1- RAW SIENNA. Çok güzel ve uyumlu bir boyadır. sarıbeyaz ve kırmızı ile yapacağınız değişik karışımlarla çok sayıda ten rengi bulabilirsiniz. Yarı transparandır. Karışımlarla bulunur ama daha başlangıçta üç renk işin içine girmiş olur. Bunu birde başka karışıma ilave ettiğimizi düşünelim. Sonuç gri. Oysa buradaki renkler öyle değil.

2- RAW UMBER. Karışımlarda çok uyumludur diyemem. Nötr bir renkdir desek yeridir. Çabuk grilik yaratır ama huyunu suyunu öğrenirseniz sık sık başvurduğunuz bir renk olur. Yarı transparandır.

3- BURNT SIENNA. Kim bulduysa, kendisine çok teşekkür eder, ellerinden ve ayaklarından öperiz. Beyaz ile açılımına bakın. Zaten ten renklerini göreceksiniz. Diğer renklerle de barışıktır. Yarı transparandır. Şart. En eski boyalardan.

4- BURNT UMBER. Yarı transparandır.

Burada 1 ve 3 nolu karışımlara bakın. Beyazla karışmışlar, tonları açılmış ama bir başka bir renge dönüşmemişler. Diğerleri ise açık kahve rengi olmamışlar, sütlü kahve olmuşlar.

Palet konusunda"paletiniz beyaz olsun,boyayı spatula ile çok ince yayarsanız renk ayrıntıları ortaya çıkar özellikle koyu renklerde" demiştik. Fotoğrafda bunu görebilirsiniz.

Renklerin markadan markaya farklı olabileceğini söylemiştik. Aşağıdaki resimde bunu incelemeye çalıştım.

Y_B.resmde renkler 6

TEN RENKLERİ

Boya karışımlarından bahsederken, karışıma renk ilave etmek tabiri geçer. Aslında onu renk çıkarmak olarak düşünün. Yani bir karışıma, bir renk ilave ettiğimizde aslında o karışımdan bir renk çıkarmış oluyoruz ( çıkarmalı sentez.) Işık içinse eklemeli sentezdir bu, ışık eklenir. Bu şu demek oluyor. Bir karışıma ne kadar çok renk sokarsak o kadar renk eksilttiğimiz için griye doğru gidiyordur iş. Dört ayrı markanın " Flesh tint " adıyla sattığı ve ten renklerinde kullanılan boyaları. Yeri geldi. Bu renkleri elde edilmek için, zaten bir sürü karışım yapılmış. Siz bunlara bir de aradığınız renkleri eklerseniz renginizin grileşme riski artacaktır. Bu renkler işe yaramaz mı yarar tabi. Portre konusunda bakarız ayrıntılara.

Şu gri işine bir açıklık getirelim. Her yerde lafı geçiyor. Ben, amacım gri renk yapmak değilken, karışımım grileşirse kendisinden hiç hoşlanmam. Fakat, bir natürmort un kenarına fincan ilave edeceksem ya da naylon torbaya sarılmış bir elmanın resmini yapacak olsam , porselen bir vazo filan, ben ettim sen etme diye kapısını çalar, fellik fellik ararım. Böyle bir renk, de diyemiyorum. Çünkü renk olarak da görülmez. Çok uğraşırız biz daha bununla.

Boya renkleri konusu bir oturuşda bitecek gibi değil. Daha bir çok yerde geçecektir.

Etiketler:, ,

6 yorum

 • a.cavit özcan dedi ki:

  hocam bir şey soracağım ben yazılarınızı okuyarak başladım baya boya da aldım gerekli olanlar falan hep var. Videolar izledim adamlar çok basitçe güzel resimler yapıyorlar ama ben başına oturunca tuvalin, sanki her şeyi unutuyorum. Ama içimde çok büyük bir resim yapma tutkusu var aklımda çok güzel fikirler var, güzel sanatlar falan okumadım arkeoloji okuyan biriyim. Acaba eğitim almak şart mı ? Neler tavsiye edersiniz. Üniversite olduğu için kurslara zamanım olmuyor. Yani sizce yapa yapa tecrübe ede ede bir şeyler başarabilir miyim ? Çokça tavsiyeye ihtiyacım var bu sıralar. Başarısız olunca içimden bir ses yeteneksizsin işte bırak git diyor diğer ses sabret diyor. Siz acaba ne dersiniz ?

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Merhaba.
   Çok klasik bir sorun yazdıklarınız. İnanmanızı isterim ki sizinle hiç bir ilgisi yok. İşin doğası böyle. Hiç kimsenin hemen ilk yaptığı resimler başyapıt filan olmamıştır. Malzemenin yani boyanın dilinden anlamak gerekli biraz. Bu zamanla gelişen bir şey. Bende resim okumadım. Eğitimle ilgisi yok. Sadece yeteri kadar sevip yeteri kadar vakit ayırmakla ilgisi var. Başlangıç için büyük boy resimler önermem. Yani 30*40 – 40*60 – 50*70 cm gibi ölçüler yeterlidir. Seyrettiğiniz videolardaki çoğu boya “ıslak üstüne ıslak” çalışma tekniğine uygun boyalardır. Yani henüz kurumamış boyanın üzerine başka boya sürünce kirlenme yaratmazlar. Çeşitli mediumlar kullanırlar. Çekim aralarında kurumasını beklemiş olabilirler. Bu videolar elbetteki yararlı. Bende izliyorum, takip ettiklerim var. Yinede, birebir onlar gibi olmasına çalışma. Yeni bir resme başladım. Videolarını çekiyorum. Tam üç kere, beğenmedim söktüm yeni bez gerdim. Fazla kalabalık olmayan bir natürmort ile başlayabilirsiniz. Metal ve bardak şişe gibi objeleri, ileride çalışırsın. Sakın vaz geçme derim. İnan ki üç beş resimden sonra her şey sırasıyla yoluna girecek. Sorun olan konuları yazarsan yardımcı olmaya çalışırım. Sıkıntı yok yani.
   Kolay gelsin

 • Selma Balkaya dedi ki:

  Boya tüplerinin temizliği hakkında araştırma yaparken rast geldim. Ellerinize sağlık, çok faydalı bir site olmuş.

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Merhaba. Çok teşekkür ederim yazdıklarınız için. Siteyi ben daha başlangıcında olarak görüyorum. Elimde bir kaç resim var. Onları bitirdiğimde yazıların devamı gelecek.
   Videoları da artıracağım. Benim amacım resme yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmaktı.
   Sizlerin bu düşünceleri beni mutlu ediyor ve güç veriyor. Tekrar teşekkür ederim.

 • Şeyda Nur dedi ki:

  Merhabalar! Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. Bütün yazılarınızı okudum çok çok faydalı oldular. Youtube hesabınız varsa videolarınızı takip etmek isterim. Sevgiler.

  • Resim Keyfi dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle çok teşekkür ederim. Geç cevapladığım için de özür dilerim. Yine resimle ilgili yoğunluk sebebiyle oldu.
   Yazdıklarınıza baktığımda bu siteyi yapma amacıma yaklaştığımı görüyorum. Yinede emekleme aşamasında olduğunu söylemeliyim. Daha yazacak çizecek çok şey var.
   Youtube hesabım yine “resim keyfi ” adında. Şimdilik bir video yayınlayabildim. Elimdeki işler bittiğinde seri halde devamı gelecek. Resimle ilgili sorunlar olursa
   yazabilirsiniz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir