Renklerin Tanımı ve Özellikleri

0

Cisimler bir ışık kaynağından üzerlerine düşen tüm ışık renklerini alırlar. Üzerine düşen ışık renklerinin bir kısmını veya sadece bir tanesini geri yansıtması sonucu, biz cismi, yansıttığı ışık renginde görürüz. Domates, ışık tayfındaki renklerin, kırmızı hariç hepsini emer ve kırmızı ışığı geri yansıtır, Böylece rengi belirlenmiş olur. Bunun neden böyle olduğuyla ilgili konu tartışmalıdır.

Beyaz bir kağıt, tüm ışık renklerini geri yansıttığı için, bizler de onu beyaz olarak görürüz. Siyahta ise tam tersi geçerlidir, tüm renkler emilir. Kabaca rengin oluşumu bu şekilde tarif edilir. Böyle diyoruz ama işin aslı, beyaz kağıdın bile bir miktar rengi yuttuğu, siyahında bir miktar ışığı yansıttığı daha doğru bir açıklama olur. Siyah hiç ışık yansıtmasaydı, örneğin siyah kadife bir kumaş resmi yapamazdık. Az da olsa yansıtır. Bu nedenle siyahı tüpten sıktığımız gibi tuvale sürmeyeceğiz.

IŞIK RENKLERİ

“Işık; Tanımı Özellikleri ” bölümünde belirtmiştik. IŞIKTAKİ BİRİNCİL RENKLERE, MAVİ-KIRMIZI-YEŞİL DEMİŞTİK. Çünkü bir araya geldiklerin de beyaz ışığı oluşturan ışık renkleriydi bunlar.

Boya renklerinde ise işler biraz daha değişmişti ve MAVİ- SARI-KIRMIZI RENKLERE DE BİRİNCİL BOYA RENKLERİ DEDİK.

Burada değişen sarı ve yeşil oldu. Işık renklerinde kırmızı ve yeşil ışık, bir araya geldiğinde sarı ışığı oluşturur. Yani burada yeşil belirleyici unsurdur. Sarı, karışımdan oluşan bir ışık rengidir. Bu nedenle de ikincil ışık rengidir.

BOYA RENKLERİ

Boyada ise başka. Boya renklerinde yeşil karışım sonucu ( Mavi+Sarı ) oluşan renktir. Sarı ise karışımla elde edilemez. Yani sarı, boya renklerinde birincil ( ana) renktir. Yeşil ise ikincil renk, ara renktir. Yandaki  resimler bunu anlatıyor.

Bu nedenle elektronikte yeşil birincil, ana renktir. Çünkü ışık renklerinde böyledir. Ama boyada değil. Önemlidir. Çünkü renk konusunda ki, kontrast renkler, komşu renkler, tamamlayıcı renkler, renk uyumu gibi teoriler bunun üzerine kuruludur ve hemen her başlık da geçecek.

Şimdi, boya (pigment) renklerinden devam edelim. Ana renklerden iki tanesinin karışmasıyla ortaya çıkan renge ARA RENK ya da İKİNCİL RENK diyoruz.

Bununla ilgili herşeyi bir arada gösteren renk çemberleri vardır. Renk üzerine bu kadar araştırma olunca haliyle bir o kadar da renk çemberi olacak. En kolay anlaşılır ve doğru olanın aşağıdaki renk çemberi olduğuna inanıyorum.

Bir numara ile belirtilenler ANA RENK – BİRİNCİL RENKLER. Bunların karışımıyla oluşan renkler ARA RENK – İKİNCİL, TALİ olarak belirtilmiş ve iki numara verilmiştir. Üç numara ise, bir ve iki nolu renklerin karışımını anlatır. Bu böyle sürer gider.

Rengin tanımını yaptık. Zaten ışık konusunda da bir kısım özelliklere bakmıştık. Yağlı Boyada Renkler başlığında diğer özelliklerini yazdım. Geriye ne kaldı. Bir dünya şey. Renk biter mi. İnsan psikolojisi üzerinde olan etkileri yadsınamaz. Ben sitemizde, resme olan etkileri ile daha çok ilgiliyim.

Bir çok şekilde yapılmış renk çemberi görürsünüz. Ben yandaki renk çemberinin doğru ve anlaşılır olduğuna inanıyorum. Renk çemberi işi önemlidir. Renk teorileri bunun üzerine kuruludur ve bilinmesi gereken bir mevzudur. Bu konuya sık sık geri döneceğiz. Şöyle bir kafamızı toplayalım bakarız.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Exit mobile version