Resim Şövalesi

0
224

MASA ÜSTÜ ŞÖVALE

Resim şövalesi,  kullanım yerlerine ve ihtiyaca göre değişiklikler gösterir. Masa Üstü şövaleden başlayalım.

Adı üzerinde derler ya, öyle. Bir kusurları 50 cm-60 cm den daha büyük yüksekliği olan tuvallerde çalışamazsınız. Tuval bezi ağaç aksama değer ama, zaten küçük tuvaller için tasarlanmışlardır. Fazla yayılmadan ” unuttuğum bir şey kalmış ” durumlarında iş görür. Çocuklar için de idealdir.

ÜÇ AYAK ŞÖVALE

En aygın olan şövale biçimidir. Kavak, çam gibi ağaçlardan yapılmış ucuzları da vardır. Siz fırınlanmış, kurutulmuş gürgen ağacından olanı tercih edin. Uzun yıllar problem yaratmaz. Diğerleri çabuk deforme olur. Aradaki farkı ağırlıklarından bile anlarsınız.

KIR YA DA AÇIK HAVA ŞÖVALELERİ

Genelde ithaldirler. Suya ve güneşe dayanıklı tropik ağaçlardan yapılırlar. Bu nedenle biraz pahalıdır.  Topladığınız zaman orta boy çanta kadar yer kaplar, kolayca taşınır.

Empresyonistler gibi ” hep dışarıda resim yaparım, eve gelmem” diyorsanız tam size göre. Ağırlık merkezi  yukarıda olduğu için, büyük tuval konulduğunda biraz day day durur.

STÜDYO TİPİ ŞÖVALE

Resim sizin için gelip geçici bir heves değilse bence mutlaka alınmalı. Resim keyfini ikiye katlayan şövale.

Şimdilerde  üreten oldu mu bilmiyorum. Genelde ithaldi bunlar. Bizim evleri bilmedikleri için biraz da büyük yapıyorlar. Resimdeki ideal boydur. Belki biraz pahalı olur ama kesinlikle hak eder. Sipariş üzerine getirtirler bunları. Siz bakın, olmazsa  tanıdığınız bir mobilyacı filan varsa kesin yapar. ” Ben de yardım edeceğim, korkacak bir şey yok ” filan deyin ikna edin. Benim imkanlarım vardı yaptım. İyi ki yapmışım.

Elinizden fırçayı bile bırakmadan tek parmak hareketiyle tuvali yükseltip alçalta bilirsiniz. Arkaya yatırmakta kolay.  Diğerlerinde daha zor yapıldığı için pek uğraşmayız ama bunda alışınca, ne kadar işe yaradığına şaşırıyor insan.

Dışarıda yapılacak çalışmalar için yapılmış metal şövale çeşitleri de vardır. Bunların, tripod gibi ayakları uzar kısalır. Büyük tuvaller için çok uygun olduğunu söyleyemem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin