Resimde Çizgi Malzemeleri

0
204

Resimde çizgi malzemeleri nelerdir. Bir yüzeyde iz bırakan hemen her şey bir çizgi malzemesidir. Bunların her birininde kendine özgü bir tekniği vardır.

Diğerleri ise bu çizgileri uygulayacağımız yüzeyler ve diğer araç gereçler. Benim tavsiyem, resme yeni başlıyorsanız bu malzemeleri alırken abartmayın şeklinde olacak.  Diyelim ki pastel boyaya heves ettiniz. Bunu 96 lık set olarak almanız gerekmez. Tane ile satılan bir şey zaten. Belki bir kaç denemeden sonra başka bir malzeme dikkatinizi çekecek, onunla çalışmak isteyeceksiniz.

Çizgi için malzeme çok. HB, B Serileri kara kalem, grafit, pastel, kömür kalem, yağlı boya kalemi, kuru boya kalemi, füzen. Ya da çizim yaparken kullanmaktan hoşlandığınız başka bir malzeme.

Soldan sağa, kömür kalem, kömür kalem, grafit, yine kömür kalem.
Soldan sağa füzen, kuru boya, pastel, boya kalemi (yağlı)
B serisi kara kalemler
Soldan sağa pastel, pastel, kuru boya kalemi, kuru kalem

H serisi kalemler pek işimize yaramaz. Herhangi bir yerde eskiz çalışmak için 2B-5B-8B serileri yeterli olabilir. Bunları açacakla açmak pratik olmaz. Yumuşak oldukları için çabuk kırılırlar. Kömür kalemleri ve füzenleri  bir kutuda taşımak kirliliği engeller. Bu tür malzemelerle yapılan çalışmalarınızı isterseniz fiksatif  sprey ile sabitleyebilirsiniz.

Eskiz defterlerden başka tek satılan kağıtlarda vardır. Biraz pahalıdırlar bu nedenle karalamalar yapmak için ekonomik olmayabilirler. Bunlar kaliteli kağıtlardır.  Bir köşelerinde  kabartma şeklinde marka basılıdır. Bunlar grenli kağıtlardır ve gram ile ifade edilirler. Yani bir metre karesinin ağırlığı ile adlandırılırlar. 200-300 gr gibi. Gramı arttıkça, grenide  yani üzerindeki dokuda daha belirgin olur. Sulu boya, yağlı boya, akrilik için ayrı ayrı satılırlar. Resme yeni başladıysanız kalın bir kabı olan orta boy bir eskiz defteri işinizi fazlasıyla görecektir. Kabı sayesinde kucağınızda bile rahat çalışırsınız. Silgi seçimini de malzemenize uygun olarak alın. Örneğin hamur silgi küçük dokunuşlarla kullanılır yani pıt pıt gibi. Kirlenen kısmı içeri yoğurulur. Bunu yazı siler gibi kullanamazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin