Resimde Çizgi

0
279
Edvard Munch-Çığlık

Resimde çizgi çeşitlerine şöyle giriş yapabiliriz.  İnsan evladının, kendini ve mesajını anlatmasının ilk biçimi. Cismin dış kenarlarını belirlediği için, desenden ve renkten önce gelir. 

Bir insan getirin gözünüzün önüne. Onu; bir kanepede yatarken, tuttuğu takımı desteklerken, çiftetelli oynarken, sevinince, morali bozuk ve üzgünken, gibi düşünün. Bu çizimleri yapmaya çalışalım. Kanepede yatarken yatay çizgiler kullanacağız. Sakin ve durağan olacak. Tuttuğu takım gol atınca, ellerini havaya kaldıracak ve göz hizamızın üstünde dikey çizgiler oluşturacak. Çiftetelli oynayıp kıvırtırken, daha kıvrımlı ve eğik çizgilere sahip olacak. Arkadaş, morali bozuk ve üzgünse, omuzları düşecek kolları aşağı sarkacak ve göz hizamızdan aşağıda kalan dikey çizgiyle onu daha iyi ifade edebileceğiz.

Çizginin kullanım şekli ve bizde yarattığı izlenimin kuralları bellidir. Genetiğimizde vardır. Örnek; ünlü “Çığlık” tablosunda (E.Munch gördüğümüz figürün, elleri yüzünde ya da kulaklarında değil de cebinde olsaydı, bu tablo 120 milyon dolara satılır mıydı?).  Çizginin genel kurallarının içine, tarzınızı da koyarsanız, her şey yolunda demektir.

Resmin bütün elemanlarında olduğu gibi çizgide tamamen kişiye özgü olmalıdır. Çizginin genel kurallarını öğrenmek yeterlidir. Zaman içerisinde kendiliğinden oluşur zaten. Ustaların çizgi, desen çalışmalarına baktığımızda tarzlarının farklı  olduğunu görürüz ama hepside şahanedir.

Böyle bir giriş yaptık. Örnek çizimlerle konumuz devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin