Resimde Desen

2
403
Albrecht Dürer-Dua Eden Eller

Desen malzemeleri Çizgi bölümünde geçen araçlarla aynı. Zaten desen çizgi ile anlatım olduğu için malzemeler ortak. Çizgi ile anlatım dedik. Bu biraz da renk yok demektir. Yani desen çalışmalarında kafayı renk konusuna takmıyoruz.

Tek renk bir boya ile örneğin Burnt Umber ile bir desen çalışması yapamayız mı elbette yaparız. Çok incelterek ya da az incelterek ışık gölge gibi konuları rahatca çalışabilirsiniz. Zaten yarı opak bir boyadır. Zeminin beyazından da faydalanırsınız şahane de olur.

Renkli mürekkep ile de yapılır benzer çalışma. Fakat oraya sürdüğümüz bir renk, renk kaygısını doğurmamalı.

Desen çalışmasını niye yaparız. Bir kere “desen” kendi başına bir eser sayılabilir. Çok sayıda önemli desen çalışmaları yapmıştır ustalar.

Desen meraklıları ayrıdır. Ben tanıdım bir tanesini. Türkiyeyi gezer. Pek ismi duyulmamış belirli kişilerin desenlerini toplar. Ne yaptığına dair bir fikrim yok.

Yukarıda da Leonardo’nun bir çalışması var. İster bu şekilde çalışmalar yapın isterseniz bir gözlemi, bir fikri ya da bir anı anlatmak isteyin mutlak iyi desen gerektirir. Desen olmaz ise cisimlerin hacmini özelliğini ifade edemezsiniz. Masanın üzerine bir örtü çizersiniz. Bunun örtü olduğunu herkes anlar ama deseniniz kuvvetliyse derler ki “saten bir örtü”.

İlk desen ve çizgi çalışmalarında gerekli bilgileri edinin ama deseniniz ve çizginiz kimseye benzemeye çalışmasın. Kendi tarzınızı edinmeye başlayın. İçinizden geldiği gibi kullanın tonlamayı, taramayı, gölgeleri, lekeleri.

Reprodüksiyon yapmayın demek değil bu. Yapın, gereklidir zaten. Resim eğitiminin önemli bir parçasıdır. Empresyonizmin en baba ressamları bile, postu Louvre Müzesine atmışlar sabah akşam oradalarmış. Bir ben göremedim şurayı. Desen çizerken ya da eskizler çiziktirirken kullanacağınız araçlar, karakalem, füzen, kömür kalem gibi olursa size şu kolaylığı sağlar. Az ya da çok bastırarak kullanma şansınız olur. Ama bunu bir tükenmez kalemle yapamazsınız.

Rembrandt (1606-1669.) Fil Hansken. Beyaz kağıt üzerine siyah tebeşir.

Bence ilk çalışmalar, ayrıntıya takılmadan perspektif içeren şeyler olsa daha iyi olur . Bu arada perspektifin kaçan çizgilerini, artık olmasalar bile varmış gibi görmeye başlarsınız. İyi desen bilgisi ile, cisimleri daha iyi tanımlayabildiğiniz için yarattığınız etki de güçlü olacak.

Bunları giriş yazısı olarak düşünebiliriz. Örneklerle devam edeceğiz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin