Resme Başlarken Kullanabileceğiniz Kaynaklar

0
441

Merhaba,

Resim keyfi sitemizde ve Resim Keyfi Youtube kanalında yaptığım paylaşımlarda, üzerinde en çok durduğum konu resme başlangıç aşamasıdır.

Çok önemserim. Çünkü bu aşamada resme doğru başlangıç yapmak işimizi çok kolaylaştıracak ve başarılı resimleri ortaya çıkaracaktır.

Videolarda ve makalelerde bunlardan sıkça bahsettim ama burada hepsini bir araya toparlamak gereği duydum.

Resim yapmaya başlayacağız ya da resim yapmaya yeni başladık yapmamız gereken şeyler nelerdir. Bunlar zor ve anlaşılmaz şeyler olmadığı gibi biraz vakit ayırdığınızda, aslında her şeyin ne kadar kolay da olduğunu göreceksiniz. Bunlar size resim yaptığınız sürece size yardımcı olacak.

Ne yapalım.

  • İlk yapılacak iş resim malzemeleri hakkında bilgi edinmek
  • Resim konusunda kendimizi değerlendirmek

İkinciden başlayalım, ne demek bu.

Ben eğitmenlik de yapıyorum. Resim yapmaya başlayan her arkadaşın beklentisi, resme bakış açısı, muradı aynı değil.

Boş geçecek bir iki ayını değerlendirmek için resme başlayan arkadaş da var, her yaptığım resim bir öncekinden güzel olsun sergi açarım diyen de var, ileri resim tekniklerini merak edip klasik resim uygulamalarını öğrenmek isteyen de.

Elbette hepsi çok güzel ve şahane çabalar.

Peki biz bunların hangisindeyiz. Önemli,  çünkü resim çalışmalarını buna yönelik sürdürmek gereklidir yani bir sınıftaki yirmi arkadaşın önüne bir resim koyup, herkese aynı resmi yaptırmaya çalışmak saçmalıktır.

Siz kendinize bakın, ne tarz resim yapmak sizi mutlu ediyor. Örneğin çok hareketli, heyecanlı, sabır göstermeyecek bir arkadaşa içinde iki salkım üzüm bulunan bir natürmort önermek doğru değildir. Onun fırça darbeleri ile serbest vuruşlarla çok ayrıntıya girmeden çalışması gerekir çünkü yapısı ve içinden gelen budur ve doğrusu budur.

Arkadaşlar, bunları Resim Keyfi Youtube kanalındaki videolarımda örneklerle ve ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım.

Şimdi ilk şıkkımıza gelelim. Resim malzemeleri hakkında bilgi edinmek.

RESİM MALZEMELERİ / BOYALAR

Bundan daha doğal bir şey yok. Nasıl, kullandığımız her aracın huyunu suyunu merak edip ondan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyorsak resim malzemeleri de öyle. Bunu çok önemsediğim için Youtube kanalı için yaptığım ilk video resim boyaları ve daha sonra diğer resim malzemeleri oldu.

Boyaların özellikleri nelerdir, resme başlarken hangi renkleri almalıyım, opak, transparan boyalar nelerdir nerelerde işimize yarar gibi tüm soruları cevaplamaya çalıştım.

Resim verniği, incelticiler, resim fırçaları, tuvaller gibi malzeme ve araçlar için ayrı video yaptım çünkü gelen soruların bir kısmı da bunlarla ilgiliydi. Deneyimlerimle biliyorum ki, bu konulara gerekli önemi veren arkadaşların yaptıkları resimlerde daha başarılı oluyor. Bu nedenle iki video yaptım resim malzemeleriyle ilgili.

Bütün bunları hallettik. Şimdi yapacağımız resme karar vermeye geldi sıra.  Genelde yapılan yanlıştan uzak durun. Nedir, sevdiğimiz birinin resmini, portresini yapmak.  Arkadaşlar portre resimde son duraktır. Bu konuda kendinize biraz zaman tanıyın. Yağlı boya resimde, gerçekten hakkını vererek portre yapmak, ustalık, profesörlük gibi bir şeydir. Özel bir alandır. Ustaların bazıları portreye çok ilgi duymamışken, bazı ustalar da çok sayıda portre yapmıştır. Uzun konudur bu.

Peki ne yapacağız. Yine resim seçimi videosuna geldi konu. Bu videoda elimden geldiği dilimin döndüğü kadarıyla bu konuyu işlemeye çalıştım. Eksik kalan şeyler olmuştur. Tüm soru ve yorumlarınız güncel olarak yanıtlanıyor.

Bu önerilerimin hiç birisi, videolarımın izlenme sayısı gibi kaygı taşımıyor. Sadece sözlü anlatım,  benim için yazmaktan belki de daha kolay. Her ne kadar bu videolar büyük emekle ortaya çıktıysa da.

Siz bilirsiniz ama ilk resminizin çok iddialı bir resim olmasına gerek yok bence. Çok fazla objenin olmadığı bir natürmort uygundur. Bu resmi yaparken bunu malzemelerinizle bir tanışma faslı olarak düşünün. Mutlaka eksik bir şeyler olacak. İstediğiniz gibi yürümemiş olabilir bazı şeyler. Çok doğaldır bunlar. Hiç moral bozacak bir şey değildir. Benim aynı resmi üç kere dört kere çalıştığım çok oldu.

Ben resim eğitimi almadım. Kursa derse de gitmedim, hocamda olmadı. Vazgeçmeden araştırdım okudum, bıkmadan çalıştım. Hala da böyle. Resme başlangıçtaki sıkıntıları, bilmeden yapılan yanlışları yaşamış ve yaşayan biri olarak yazıyorum bu deneyimlerimi. Sizler gereksiz vakit kaybetmeyin, doğru başlangıç yapın ve resim yapmanın keyfine bir an evvel varın. Konu bu.

Resme başladık. İlk resimlerde tamam. Şimdi sıra geldi bunu geliştirmeye, bir adım daha ileri götürmeye. Eğer resim sizin için gelip geçici bir heves değilse neler yapmak gerekiyor.

Arkadaşlar, renk teorisine şöyle bir bakmak size ve resimlerinize inanın çok şey katacak. İleri resim teknikleri için bu şart. Oldukça da basit bir konu. Bu videoda bu konuyu anlatmaya çalıştım. İzlediğinizde ne kadar önemli ve kolay bir konu olduğunu sizde göreceksiniz. Artık bir sergiye gittiğinizde oradaki resimlere farklı bir gözle bakacaksınız.

Youtube’de resim yapım videolarını izleyin. Özellikle yabancı ustalara bakın.

Bundan sonraki aşamada klasik teknik gelir. İlgilenen arkadaşlar olduğunu biliyorum, çünkü mail gönderiyorlar. Hollanda gerçekçiliği de denir, imprimatur da deniyor. Rönesans klasizmi diye de geçer. Çok fazla bilgi belge yoktur bu konuda. Bilenler de biraz kendilerine saklarlar bazı şeyleri. Benimde uzun zamandır araştırdığım bir yöntemdir. Çalışmalarımı tamamladığımda ki çok az bir şey kaldı bunları da paylaşacağım. Şu anda bu yöntemle bir portre yapıyorum. Bitince videosunu Resim Keyfi Youtube kanalında paylaşacağım.

Resmin olmazsa olmaz unsurlarını hiç yazmadığım için eleştirenler olabilir. Nedir bunlar. Kompozisyon, çizgi, perspektif, ışık gölge, renk, desen vb.

Arkadaşlar önce bunları okuyup öğreneyim sonra resim yaparım derseniz uzun zaman resimden uzak kalırsınız. Bunlarda olmadan olmaz. O zaman “göç yolda düzülür” diyelim. Bir örnek vereyim. Diyelim ki kendi kurgunuz olan bir natürmort yapacaksınız. Objeleri düzenlerken kompozisyon konusuna bakarsınız. Bir cadde resmi yapacaksanız, perspektifi araştırın. Bunlar gerekli. Birlikte yürütün mutlaka.

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Umarım size bir katkısı olmuştur. İletileriniz güncel olarak yanıtlanıyor. Kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin