Resim Fırçaları ve Numaraları

0

Resim fırçaları, yapılacak çalışmaya, zemine , kullanılan malzemeye göre değişir ve geniş bir fiyat aralığında bulunur. 

Sitemiz yağlı boya resimle ilgilidir,  ama, tıpkı tuval de olduğu gibi, burada da yazılanlar büyük oranda akrilik boya  için de geçerli olacaktır. 

Aslında şunu belirteyim ve akrilik ile yağlı boya işini halledelim. Teknik anlamda farklılıklar olsa da (örneğin akrilik suyla inceltildiği için kuruma suresinin kısa olması, yağlı boyanın glaze tekniğine daha uygun olması gibi) kullanılan araçlar ve kabaca kullanma şekli birbirine benzer. Bu genel bir yargı. Ayrıntılarda bir sürü iş vardır. Ama, elbette sulu boya için aynı şeyi söyleyemem. Sulu boya ayrı bir konu.

Yağlıboya resim fırçaları; Sentetik, Tay kılı, Samur (suluboya fırçası dense de bizim de işimize şahane yarar) domuz kılı, öküz kulağı kılı (şaka yapmıyorum. Gerçekten var) gibi bir çok malzemeden üretilir. Burada önemli olan şu; Aldığınız fırçanın ne kadar pahalı olduğu önemli değil, önemli olan sizin onu doğru yerde kullanmanız. Örneğin ayrıntı fırçası dediğimiz 5/0 fırçayla kocaman arka plan boyamaya kalkarsanız olmaz. Zaten garibimin üzerinde saysan on tane kıl yoktur. Onun işi o değildir. Sonrasındaki önemli konu, fırçaları temiz tutmak. Ben şimdiye kadar hiç bir fırçamı temizlemeyi unutup da kaskatı oldu diye atmadım. Parası yüzünden değil. Resim yaparken en dar zamanımda işime yaradıkları için.

FIRÇA ÇEŞİTLERİ

DÜZ KESİK FIRÇA

DÜZ KESİK FIRÇA

02 numaradan başlar  24 numaraya kadar çıkar. Resimdeki sentetik fırçadır. Fazla tüy dökme huyları yoktur. Bu nedenle 2-2,5 cm kalınlığında olanları inceltici sıvı içinde biraz bekletip (tiner değil, tiner yok ) daha sonra yıkayıp  – bu arada dökeceği kadar tüyünü döker – formunu bozmadan kurutursanız şahane bir vernikleme fırçanız oldu demektir. Artık bu fırçanızı boyaya bulaştırmayın sadece vernik işinizde kullanın. Böylece ” dibinde boya mı kaldı, vernik yaparken çıkar mı?” gibi dertlerle vedalaşabilirsiniz. Astar yaparken de işe yarar, ama  numara küçüldükçe sertleştiği için yumuşak geçişleri yaparken iz bırakabilir. Yine de  çok amaçlı iyi bir  fırçadır

YAN KESİK FIRÇA

YAN KESİK FIRÇA

Köşeli objelerin iç kısmını boyarken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Dekoratif boyamalarda, desen çalışmalarında da kullanılır. Bir süre çalıştıktan sonra, dar açılı ucu fonksiyonunu kaybetse bile çok amaçlı fırça olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Başlangıç için orta büyüklükte bir tanesi ( 1 cm veya biraz daha ufağı ) işinizi görür. 08-14 aralığında çeşitleri vardır.

AYRINTI FIRÇASI

AYRINTI FIRÇASI

İşte bahsettiğim arkadaşlar. Özel ilgi gösterin.  Dip tarafında boya kurumasına izin vermeyecek kadar temizliğine dikkat edin. Yoksa dipte kuruyan boyalar, ucunun  açılıp kalınlaşmasına  neden olur. 0/5 numaradan başlar 12 numaraya kadar çıkar. Ortadaki 0/5 numaradır. Tam anlatabilmek için kibrit çöpü ile  birlikte çektim.

Uçları efekt yapacak şekillerde kesilmiş fırçalar vardır. Yılan dili gibi, tırtıklı gibi. Bunlar bizim yapacağımız çalışmalarda ya da tarzımızda pek gerekli olmayacak. Daha çok dekoratif boyamalarda, ahşap boyamada, desen çalışmalarında işe yarar.

YELPAZE FIRÇA

YELPAZE FIRÇA

Belki farkında olmasanız da siz resim severler bu fırçayı bir çok kez ekranlarda görmüşsünüzdür. Birden fazla kuşağa resmi sevdiren adam Bob Ross bu fırçayı çok severdi. Manzara resimlerinde, ağaçlar, deniz dalgaları gibi yerlerde efekt vermek için ya da kullanmak istediğiniz başka alanlarda bu fırçayı kullanabilirsiniz.

KEDİ DİLİ FIRÇA

KEDİ DİLİ FIRÇA

Yuvarlak objelerin içini boyamak için denir ama aynı zamanda çok amaçlı fırçadır. Çok kullanışlıdır. 02-24 arasında numaralarda bulunur.

Uçları eskimiş, aşınmış fırçalarınıza iyi bakın. Yeri gelecek onlarla yapabildiğiniz şeyleri yeni fırçalarınızla yapmanız çok daha zor olacaktır.

Kolay gelsin.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Exit mobile version