Resim Tuvali

60

Resim tuvali  hakkında bilgisi olmayan arkadaşlar için yazıyorum. Bir kere bilecek siniz tamam. Bir de, farklı imalatçıların tuvallerini  inceleyin. Aradaki farkları görme alışkanlığınız kendiliğinden oluşur zaten.

Uzunca bir zaman üzerinde emek vereceğimiz bir yüzeyin belirli bir kalitede olması gerekir. Boyayı tutması, kat kat çalışmaya uygun olması, bezinin sarkmaması gibi…

Tuval bezi keten, pamuk, polyester gibi bir çok malzemeden üretilir, ama iyi tuval bezi, keten ya da pamuktan yapılır. Ya da en azından bunların karışımlardaki oranının yüksek olması gerekir. Tuval bezinde yüksek oranda naylon türevleri varsa hele de homojen dağılmamışsa sorun var demektir. Boyayı sürereken fark edersiniz. Boya bir o yana bir bu yana kayar durur belli yerlere yapışmaz. Resme yeni başlamış arkadaşlar da kendilerinde kusur ararlar. Halbuki tamamen tuval bezinin ve üzerindeki astarın uyduruk olmasıdır mevzuu. Özellikle klasik-realist çalışmalarda, ince tabakalar sürerken, son derece can sıkıcı bir durumdur.

Kırtasiyecilerde satılan hazır tuvallerin büyük kısmı böyledir. Ülkemizde bir firma var. İyi kumaşın üzerine güzelde bir astar uygular. Gerçekten iyidir. Zaten bundan da güzelini ararsanız bulacağınız İtalyan malıdır. Pahalıdır ama şahanedir.

Hemen hemen her şehirde tuval imalatı yapanlar vardır. Biraz aksi de olsalar, onlara istediğiniz özellikleri söyleyin ve yaptırın. 3-5 liralık bir fark önemsizdir. Bezin üzerinde dokuma hatasından kaynaklanan iplik şişkinlikleri olmasın. Niye bilmiyorum ama bu şişkinlikler genelde resmin en olmadık yerine denk gelir. Portre ise burnun ucuna ya da bir kadehin incecik ayağının kenarına. Jiletle keser düzeltirsiniz, ama gereği yok.

Tuval kumaşı 200 gr ile 1200 gr arası değişir. Yani, bir metre karesinin ağırlığı. Burdan da anlaşılacağı üzere; gramajı arttıkça iplik kalınlığının da arttığıdır. Biz realist çalışmalar yapacağız. Yeri gelecek çok ince çizgiler çekeceğiz. Bu nedenle, 1200 gr lık bez, bizim için kamyon brandası gibi olur. İnce çalışmalara uygun değildir. 200 gr lık bez de çok ince olur. Naylon torbanın üzerine resim yapmışsınız gibi olur. Hafif bir doku da olsun isteriz. 300-350 gram arası iyidir.

Bunlar dediğim gibi klasik-realist tarzda resimler için geçerli. Çok büyük ölçülerde, farklı akımlarda resim yapan veya tuval üzerine rölyef çalışması yapacak arkadaşlar için geçerli olmaz. Hatta büyük ebat ve üzerine sürülen malzemenin ağırlığını düşünürsek, kalın bez onlar için uygun olacaktır.

Tuval bezinin dokuma çizgileri, şasi ile (Şase ) göre çapraz olmamalıdır. Dokuma, yatay ve dikey olarak şasi ile paralel olmalıdır.

İyi tuval bezi, hava şartlarından ya da az gerilmiş olmasından ötürü sarksa bile, keten veya pamuk oranının yüksek olması nedeniyle, arka tarafına hafif su püskürtüldüğünde, tekrar gerginleşecektir. Ama bunu renkli (siyah-kahverengi) tuvallerde yapmayın. Çünkü, tuvalin ön yüzünde, terlemiş de kurumuş gibi iz kalır.

Resim malzemesi satılan yerlerde sünger zımpara denilen bir zımpara vardır. Bulaşık süngeri boyutlarında. Bununla tuval yüzeyini bastırmadan hafifçe zımparalayın. Astar zarar görmesin. Çıkan tozu da süpürdünüzmü, tamamdır. Yapacağınız resmin genel renklerine uygun bir rengi, yağ kullanmadan kokusuz terebentinle biraz fazla incelterek sürerseniz, iyi bir hazırlık yaptınız demektir.

Gelelim Şasiye
Tuval ağacının kuru, budaksız ve fazla parçalı olmamasına dikkat edin. Sadece tuval ağacı üreten firmalar vardır. Bunlar çeşitli artık ağaçları alırlar ve birbirine ekleyerek tuval çıtası haline getirip tuval üretenlere satarlar. İşleri budur. Bu nedenle diyorum fazla parçalı olmamasına dikkat edin diye.

Budaklı ağaç eninde sonunda eğilir. Resminizi çerçeve yaptırsanız bile zapt edemezsiniz. Tuvalin boyutları büyüdükce ağacın kalınlığının da artması gerekir. Elli santimi geçen ölçülerde arada destek çıtası olmasına dikkat edin. Hazır tuvaller belli ölçülerde olurlar. Bunlar standart ölçülerdir. Sizin yapmayı düşündüğünüz resim bu ölçülere uymuyorsa sipariş verip istediğiniz ölçülerde yaptırabilirsiniz ama kullanılacak tuval bezine bir bakın.

STANDART TUVAL ÖLÇÜLERİ
25 cm * 25 cm           40 cm * 40 cm
25 cm * 30 cm           40 cm * 45 cm
30 cm * 30 cm          40 cm * 50 cm
30 cm * 35 cm           40 cm * 60 cm
30 cm * 40 cm           50 cm * 50 cm
35 cm * 35 cm           50 cm * 60 cm
35 cm * 40 cm           50 cm * 70 cm
35 cm * 45 cm           70 cm * 80 cm
35 cm * 50 cm           80 cm * 90 cm

Yukarıdaki şekilde olduğu gibi, parmağınızla hafifçe bastırınca, bezin şasi ile temas etmeyecek şekilde olması gerekir. Boya sürerken bez esneyip ağaca değmemeli. Temas ettiği yerlerde iz kalacaktır.

Bir de, üzerine astar sürülmüş karton tuvaller vardır. Bunlar kullandıktan sonra, genelde bombe yapar. Çerçeve yaptırsanız bile ya içeri ya da dışarı doğru eğilecektir.

Ben tuvallerimi kendim yapıyorum. Bir top tuval bezi aldım. Yukarıda anlattığım özellikte. Şasi için, 300 metre de ağaç aldım. İstediğim ölçülerde hazırlıyorum. Siz “ben bez alıp astarı da kendim yapacam” derseniz, bahsedilen koşullarda hazır tuval buluyorsanız, hiç uğraşmayın derim. Yine de gerekiyorsa, astar hazırlamayı, gesso yu vs. işleriz.

60 COMMENTS

  • Teşekkür ederim. Gecikmiş bir cevap oldu affedin. You tube da yayınlanacak resim videoları için çalışırken siteyi biraz ihmal ettim. Hem resim yapmak, videoya almak sonrada düzenlemek zaman alıyor. Site şu anda emekleme aşamasında. Desteklerinizle daha da geliştireceğim.Bu siteyi resme gönül vermiş herkesin sitesi olarak düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.

 1. Merhabalar, Türkiye’deki iyi tuval yapan firma İle, İtalya’daki firmasının isimlerini , hatta websitelerini yazmanız mümkün müdür ? (Aynı isimli 2 farklı tuval yapan şirket olması haline)

   • Merhaba hocam. Hazır tuval için iyi Türk ve İtalyan markası adı verir misiniz? Danırım sadece markaları özel e-mail ile söylüyorsunuz. Şimdiden teşekkür ediyorum. Gül

    • Merhaba. Ben hazır tuval kullanmıyorum. Tuval imal edenlere istediğim ölçüleri verip yaptırıyorum. Yapılırken de tuval bezinin Fer- Art firmasının 474 denilen bezinden olmasını istiyorum. Bulunduğunuz yerde böyle tuval yapanlar varsa bence böyle yaptırın. Hem istediğiniz ebatlarda olur, resmi sığdırmak gibi ya da fazlalık gibi sorunlar olmaz. Tuval konusuyla ilgili youtube resim keyfi kanalını ziyaret edin. Malzemeler videosunda ayrıntıları ile anlatmaya çalıştım. Kolay gelsin.

  • Sitedeki bilgileri çok beğendim. Teşekkür ve tebrikler. Tuval markalarını ben de öğrenmek isterim mahsuru yoksa.

   • Merhaba. Öncelikle çok özür dilerim. Sitedeki güncelleme nedeniyle zamanında cevap veremedim. Tuval konusunu, youtube resim keyfi kanalında resim malzemeleri videosunda elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Diğer bilgileri de bulacağınızı umut ediyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

 2. Zamanımı sadece işin sanat boyutuna ayırmak maksadıyla hazır tuval bezini kullanmayı tercih ediyordum önceden fakat esnekliğini koruması için konulan malzemeler – sabun vs. – ileriki yıllarda sorun yaratıyor, diye bir yerde okuyunca hazır tuvallere ve hazır tuval bezine yanaşamadım sonra. Hazır ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmamı sağlayacak bilgilere ihtiyacım var…

 3. Merhaba, ne kadar açıklayıcı yazmışsınız; bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.
  Ben amatör olarak akrilik boya ile resim yapmaya çalışıyorum.
  Bu zamana kadar hep kırtasiyelerde satılan küçük tuvaller üzerinde çalıştım.
  Resim yapmayı çok seviyorum ve 150 cm x 200 cm boyutlarındaki bir tuvalle yine akrilik boya ile çalışmak istiyorum.
  Sanırım double şase bir tuval olması gerekiyor.
  Beni de yazınızda bahsettiğiniz tuval markaları konusunda bilgilendirir misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Yazdığınız ölçülerdeki tuvali, elbetteki sipariş verip yaptırabilirsiniz. Hazır olarak bulamazsınız. Tuval konusunda benim yazdıklarım genelde bilinen ölçülerde, yani en fazla 50*70 yada 100*90 gibi tuvaller içindir. Daha büyük tuvallerde iş şöyle değişir. Tuval bezinin sarkmaması için daha kalın dokulu olması gerekir. Ayrıca ağaç aksamın destek çıtalarla güçlendirilmesi ve köşelere de destek olarak kontraplak çakılması gerekir. Sarkma olmaması için bezin iyi gerilmiş olması lazım. Yinede sorun yaşarsanız tuval bezinin arka tarafına su püskürtüp nemlendirin bez kuruyup gerilecektir. İşinize karışmak istemem ama benim önerim, bu ölçülerde bir çalışmayı biraz daha deneyim sahibi olduktan sonraya bırakmanızdır. Umarım sizi çok yormaz. Kolay gelsin.

 4. Merhaba yazınız çok güzel ben bir şey sormak istiyorum; resme yeni başladım hazır tuval kullanıyorum ama bir süre sonra renkler soluklaşıyor hazır tuvale kendimiz de bir kat astar sürüp resim yapsak aynı sorun olur mu ?

 5. Merhaba; ben bir şey sormak istiyorum; resme yeni başladım hazır tuval kullanıyorum ama bir süre sonra renkler soluklaşıyor hazır tuvale kendimiz de bir kat astar sürüp resim yapsak aynı sorun olur mu ?

  • Merhaba.
   Renklerin solmasının tuvalle ilgili olduğunu sanmıyorum. Kullandığınız boya markasını bilmiyorum ve boyayı ne ile inceltiğinizi. Sadece terebentin kullanıyorsanız renkler soluk olur ama bu bir problem değildir. Resim bitince bu halledilir. Kullandığınız boya markasını yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Büyük olasılıkla kullandığınız boyayla ilgili. Umarım boyayı inceltmek için tiner denilen şeyi kullanmıyorsunuzdur.
   Astar işine gelince. Evet tuvale, yapacağımız resimdeki genel tonlara uygun bir renkte bir kat astar sürmek ve kurumasını beklemek altı yüz yıldan bu yana uygulanan bir yöntemdir ve gereklidir adına da impramatura denir. Kesinlikle resme başlangıcınız böyle olsun, klasik-realist resim yapacaksanız. Diğer akımlar için aynı şeyi söyleyemem. Örneğin kübik resim akımında geçerli olmayabilir. Kolay gelsin

 6. Merhaba benim kızımda hevesle resim kurslarına başladı. artık bize tuval ve boyalar gerekecek. rica etsem kaliteli tuval yapan firma ve italyan markasının ismini paylaşırmısınız. Çok anladığım konu değil ve kalitesiz malzeme yüzünden heveside kaçsın istemiyorum. Birde su bazlı akrelik boya markası da paylaşsanız çok makbule geçer. Yazınız için teşekkürler çok açıklayıcı bir yazı idi.

  • Merhaba.
   En çok merak edilen konuyla ilgili yazmışsınız. Bir eksikliği fark ettim bu arada. Resme küçük yaşlarda heves eden geleceğin sanatçıları için, kullanılması uygun olan malzemeleri ( yaşlarına göre ) daha ayrıntılı yazmam gerekirdi. Yapacağım güncellemede ilk ekleyeceğim konu bu olacak. Kalitesiz malzeme nedeniyle hevesinin kaçması konusundaki endişeniz de haklısınız. Malzeme konusunda, biraz önce başka arkadaşlarla paylaştığım bilgiler ” bu sayfada ” size de yardımcı olacaktır ama şu akrilik konusunda bir şey söylemek isterim. Çok çabuk kurur. Zorluk çekerse bundan sebeptir. Yaşını bilmediğim için yağlı boya da öneremem.
   Yine yazabilirsiniz. Yeter ki, neredeyse yok edilmeye çalışılan bu sanatı küçük sanatçılara doğru teslim edelim

  • Merhaba.
   Bu sayfadaki cevaplarda, bu konuyla ilgili gerekli bilgileri paylaştım. Umarım yararı olur. Size yardımcı olacaklarına eminim.

 7. Merhaba.
  Tuval bezinin yüzeyine astar için hangimarka boyayı önerisiniz? Astar boya ile ilgili bilgilendirir misiniz? Bir de,yazınızda iyi kumaş üreten bir firma var demiştiniz. Hangi firma acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Fatih bey merhaba.
   Hazır tuval kullanıyorsanız zaten astarı yapılmış olur. Yani böyle olması gerekir gerekir en azından. Yok, siz yapacaksınız astarı eski yöntemlerle hiç uğraşmayın. Gesso da kullanabilirsiniz, orta kalite biraz ucuz akrilik boyayla da yapabilirsiniz. Emir Aytekin arkadaşla paylaştım malzeme tedarikini. İnanın ki orada yazılı olanlarda hiç bir ticari kaygı yoktur. Az masrafla istediğiniz kalitede malzeme bulacağınızı bildiğim için yazdım.
   İyi çalışmalar dilerim.

 8. Merhaba hocam,
  Öncelikle yukarda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Iki soru soracaktim.
  1) Ben akrilik boya ile çalışıyorum acaba tuvalin özellikleri nasıl olmalı? Kaç gram-ağırlık metrede tercih edilmeli?
  2) bir top kumaş ve 250 metre ağaç almak istiyorum. Lütfen kalitesini bildiğiniz türkiyede kumaş ve tuval için agac üretim yapan firmanın adını bana yazabilirseniz minnettarım ?
  Iyi çalışmalar
  Emir Aytekin

  • Emir bey merhaba.
   Akrilik ve yağlı boya tuvalleri arasında bir ayrım yoktur. Çok büyük ölçülerde çalışmıyorsanız, tuval kumaşının kalın olmasına gerek yok. Sitede marka ve firma ismi vermiyorum ama şöyle bir özel durum var. Benim Antalya da yaşadığım yıllarda hem birlikte çalıştığım, hemde resim hocam olan Hayri Boyacı ( Boyacı sanat ) var. Kendisi sadece satıcı değildir, resim işini de bilen iyide bir ustadır. Aradığınız malzemelerin tamamını uygun fiyatla kendisinden tedarik edinebilirsiniz. Siz fiyat araştırmanızı elbetteki yaparsınız.
   İyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba. Pres tuval, karton benzeri bir zemin üzerine, tuval bezinin yapıştırılmasıyla üretilir. Diğeri, bir şase üzerine tuval bezinin gerilmesi ile yapılır. Eski ustalar sert zemin üzerine yani pres tuval gibi, resim yapmışlardır ama kullandıkları yada bulabildikleri malzeme için bu daha uygundu. Şöyle ki, boyalarını yumurta ile hatta belli çeşit peynirle, alçıyla karıştıyorlardı. Doğal olarak boyalar kırılgan olduğu için sert zemin daha uygundu. Bu gün böyle bir sorun olmadığından pres tuval yerine diğeri ile çalışıyoruz. Umarım açıklayıcı olmuştur.

 9. merhaba ben de tuval markası rica ederim. Birde fırça için marka verebilir misiniz? Akrilik boyaya başladım hobi olarak. orta kalite ve iyi kalite olarak marka verirseniz fiyata göre seçim yapabilirim.

 10. Merhaba,
  Akrilik boya ile tuvale calismak istiyorum.Daha cok grafiksel soyut seyler. Bahsettiginiz tuval markalarinin isimlerini ben de alabilir miyim? Bir de sorularim vardi. *Astarli tuval alinca tekrar astar atmaya gerek var mi? yoksa o astari zimparalamamiz gerekir mi? ya da gelen astarli tuvale direkt boyayi alip calismaya baslayabilir miyiz? (bu astar isi nedense cok kafama takiliyor sirf o yuzden baslayamiyorum yillardir) *Calisma yaparken Akrilik boyayi inceltmelimiyiz? inceltmeden de kullanilir mi? *akrilik boya markasi onerir misiniz? tesekkurler

  • Merhaba.
   Tuvalin ağaç aksamı önemli elbette ama daha önemli olan üzerindeki bezdir. Şu an üretilenler içinde bana göre, fer-art firmasının 474 denilen tuval bezini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Astar yapmanıza gerek yoktur. Tuvalin üzerinde elinizi gezdirirseniz bir doku hissedersiniz. Zımpara yaparsanız ” çok hafif bir şekilde ” bunu giderirsiniz ve fırçanız daha rahat çalışır. Akrilik boyalar zaten çok katı değildir. Bence küçük ölçülerde çalışın önce hemde boyanızın yapısını öğrenirsiniz. Orta kalite herhangi bir marka olabilir. Bence başlangıç için küçük ambalajda ve ucuz olanlarla başlayın. Malzemeyi tanımış olursunuz. Çabuk kurur. Bunu gözlemleyin. Bir şeyler ters giderse bu sizden kaynaklandı anlamına gelmez. Youtube da resim keyfi sayfasında bir video yayınladım. Yarında resim malzemeleriyle ilgili bir video hazırlamaya başlayacağım. Umarım bunların faydası olacak. Korkmayın, çalışın ve resimden vazgeçmeyin derim. Kolay gelsin.

  • Merhaba
   Tuval markası değilde, tuvalde kullanılan bezin bilgisini paylaşabilirim. Zaten önemli olanda bu. Fer-Art firmasının 474 denilen bezinden yapılmasını isteyin tuval yapanlardan. Her şehirde vardır. Astar yapmanız gerekmez. Astarı zedelemeden çok hafif bir zımpara ile yüzeydeki dokuyu hafif alın ki fırçanız daha rahat çalışsın. Youtube da resim keyfi sayfasında renklerle ilgili ilk videoyu yayınladım. Yarın resim malzemeleri konusunda yeni bir video hazırlamaya başlayacağım.Yararlı olacak diye umut ediyorum. kolay gelsin

  • Merhaba
   Tuval markası değilde, tuvalde kullanılan bezin bilgisini paylaşabilirim. Zaten önemli olanda bu. Fer-Art firmasının 474 denilen bezinden yapılmasını isteyin tuval yapanlardan. Her şehirde vardır. Astar yapmanız gerekmez. Astarı zedelemeden çok hafif bir zımpara ile yüzeydeki dokuyu hafif alın ki fırçanız daha rahat çalışsın. Youtube da resim keyfi sayfasında renklerle ilgili ilk videoyu yayınladım. Yarın resim malzemeleri konusunda yeni bir video hazırlamaya başlayacağım.Yararlı olacak diye umut ediyorum. kolay gelsin

  • Merhaba. Seri üretim tuval markaları hakkında fazla bilgim yok. Tuvalde önemli olan kullanılan bezin kalitesidir. Fer-Art firmasının 474 denilen bezinden yapılmış tuvali rahatlıkla ve astar yapmadan kullanırsınız. Youtube resim keyfi kanalı, resim malzemeleri videosunda ayrıntılı anlatmaya çalıştım. Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba. Tuval markası değil de tuval bezi söylemiştim. Tuvali sipariş vererek yaptırırsanız Fer-Art firmasının 474 denilen bezinden yaptırın. Hiç sorun yaşamazsınız. Hazır satılan tuvaller genelde öğrenciler içindir. Kolay gelsin.

  • Merhaba. Yeterlidir ama ayrıca sizde astar yapacaksanız ki iyi olur, her iki yüzeyine de yapın ki deforme olmasın. Mümkünse normal tuvalle çalışın bence. Çünkü çok büyük olasılıkla zamanla bombe yapma falan olacaktır. Emeğinize yazık olmasın. Bulunduğunuz yerde tuval hazırlayan birileri varsa, tuval bezinin Fer-Art firmasının 474 denilen bezinden olmasını isteyin. Astar yapmanıza da gerek olmaz. Daha ayrıntılı olarak youtube resim keyfi kanalında malzemeler videosunda anlatmaya çalıştım. Kolay gelsin.

   • Cevap için teşekkürler. Ben normalde çizim yapmadan direkt boyamaya girişemiyorum ve klasik tuvallerde çizim yaparken delinir mi veya deforme olur mu endişesiyle çekiniyorum pres tuvaller yüzey olarak daha sert olduğu için işlevsel olduklarını düşünüyorum ama çok yeni kullanmaya başlayacağım ve çoktan sipariş ettim o yüzden bir denemek istiyorum açıkçası 🙂 iki markadan sipariş etmiştim merak ettiğim için fakat bir tanesi %50 pamukluymuş sonradan fark ettim çok sorun çıkartır mı acaba :/ ayrıca her iki yüzeyine astar yapın demişsiniz de pek anlayamadım hocam. arkası kullanıma uygun değildir muhtemelen neden ön yüzüyle birlikte astarlamalıyım?

    • Merhaba. Arkasını da astarlama demem şu. Tek taraflı yaparsanız hafif bir eğilme olabilir. Çünkü tek yüzü ıslanacak ve kuruyacak. Bakın, eğer dönme eğilme olmuyorsa sorun yok. Olursa dediğim gibi denersiniz. Kolay gelsin.

 11. Merhabalar
  Bir yoruma cevabınızda küçük sanatçılar için yaşlarına göre kullanılması gereken malzemelerle ilgili yazıyı güncelleyeceğinizi belirtmişsiniz. Ben de tam bu sebeple ilgili gelmiştim:) Acaba bu güncellemeyi yapmayı hala düşünüyor musunuz ? Eminim iyi bir yol gösterici olacaktır bize

  • Merhaba. Çocukların yaş gurubuna göre olan malzemeler zaten belli. Kuru kalemler pasteller gibi. Buna sulu boyayı ve akriliği de ekleyebiliriz. Su bazlı oldukları için kullanıla bilinir ama yağlı boyayı küçük çocuklar için önermem. Çünkü diğerleri gibi su bazlı olmayıp, içerisinde kimyasallar da bulunduğu için sakıncalı olur. Yapılacaksa da mutlaka bir gözetmen eşliğimde olmalı. Kesinlikle boya inceltmek için tiner kullanılmamalı. Bu konuyla ilgili bunları söyleyebilirim. Bunu birazda çocuğun yaşı ve hangi malzemeye ne kadar hakim olabileceği belirler.

 12. Merhaba
  Direkt tuval bezi üzerine çizim yapsam (yani tuval şekline getirmeden) olur mu acaba? Çünkü daha sonra onu çerçeveletmek istiyorum.

  • Merhaba. Olur tabi. Ama çerçeveletirken arkasına nasıl bir malzeme koyacaksınız, yapıştıracak mısınız bilmiyorum. Sarkmaması için bir medefe üzerine konulup arka taraflarından yapıştırırsanız olur. Kolay gelsin.

 13. Merhaba ilk defa kahverengi astar prtası çıtalı 320 gr tuval bezli bir tuval siparişi veridm internetten. Ama o kadar gevşek geldi ki. Sanki hiç gerdirme aleti kullanmadan elleriyle zımbalamışlar. Görünüşte sorun yok. Yapma aşamasında diyelim ki zahmetine katlandım (spatula darbeleriyle boya bırakılarak biraz yoğun boyalı gibi olacak ) boyama bittikten sonra sarkma gibi bir şey gürüntüde bir bozukluk olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba. Evet 320 gr bez biraz kalındır. Tuval kahve rengi astarlımı anlayamadım. Şöyle ki; Bu tip durumlarda tuvalin arkasına biraz su püskürtürseniz eğer keten yada pamuklu bir bez ise kuruyup gerilecektir. Ama önceden yapılmış siyah yada kahve rengi bir astar varsa tuvalin ön yüzünde bu işlemden sonra sanki küf iziymiş gibi bir iz kalır ama çokta önemli değildir. Tuval beyaz ise bunu uygulayın. Kuruduktan sonra gerilmez ise malesef söküp yeniden germek gerekir. Haklısınız öyle bir tuvale birde spatula ile çalışırsanız bez sarkacak ve dalgalanacaktır. Bu da boya dökülmesine bile yol açabilir. Bir deneyin olmaz ise başka çözüme bakarız. Kolay gelsin.

  • Merhaba. Onlarda olacak ama şu anda dört adet resim çalışıyorum. Onları yayınlayayım, karışımlara devem edeceğiz. Teşekkür ederim.

 14. merhaba profesyonel şase yaptırabileceğim marangoz yada firma arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Merhaba Markasiz tuval siparisim su an elime geldi. Gordugum kadariyla yirtik , budak Küf vs. yok. Peki astarli olup olmadigini nasil anlayacagim. Yeterli astar varmi vs. Ilk defa tuvale cizim yapicam da.. Daha once mukavvaya cizerdim

  • Yırtıksa sorun var demektir. Bulunduğunuz yerde tuval yapan varmı bilmiyorum, varsa onlarla görüşüp yaptırabilirsiniz. tuval bezinin fer-art firmasının olmasını isteyin. Eğer yoksa Antalya da galeri boyacı var sanal marketi var onunla iletişime geçin. Hazır tuvallerde astar sorunu genelde vardır. Emek vermeden önce doğru tuvalle başlamak daha iyi olur. Kolay gelsin.

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Exit mobile version