Yağlı Boya Resim Malzemeleri

15

Ben yağlı boya çalışıyorum. Bütün odak noktam bu. Hastasıyız efendim. Bu nedenle diğer teknik ve araç gereçlerin sohbetini, onlarla çalışan arkadaşların yapması daha doğru, Bir örnek verelim. Lavi. Çok hoşuma gider seyretmesi. Bir çok büyük usta yapmıştır. Fakat  bu teknikle ilgili ne bir çalışmam oldu nede bir araştırmam. Bu nedenle sitemizde çizgi malzemelerini, desen malzemelerini ve yağlı boya resimde kullanılan tüm araç gereçleri yazacağız. Diğer tekniklerle ilgili bilgileri o tekniklerle çalışan arkadaşlara bırakalım ve konuya girelim.

Bu ‘ben diğer teknikleri bilmem ama yağlı boya resim işini bilirim’ demek değil. Niye diyemeyiz, çünkü taş kesiliriz. Amaç, yağlı boya resme yeni başlayacak arkadaşlara biraz yardımcı olabilmek. Çok zordur, bilgi sahibi olmadan gidip yağlı boya araç gereçleri almaya kalkmak. Malzemeler pahalı. O halde yapılacak ilk iş bu malzemelerle ilgili bilgi sahibi olmak. Bu gereksiz para harcamanızı engeller. Dahada önemlisi doğru malzeme ile sorun yaşamadan çalışma keyfi yaşarsınız.

Kötü tuval. İnsanın canına okur. Fırçalar; çok pahalısı da var, çok ucuzu da. Boyalar. Boyalar ise yeni başlayan arkadaşlar için kabus. Çok çeşitli fiyat aralığında satılıyor. ” Acaba hangi markayı kullansam, arkadaşım şu markayı kullanıyor bende ondan mı alsam ” gibi sorularla kafamız karışır. Bir örnek vereyim. Piyasada, hak etmediği halde, oldukça kaliteli boyalarla neredeyse hemen hemen aynı paraya satılan boyalar var. Yani, biraz araştırmak işleri hayli kolaylaştıracaktır.

Bu nedenle -Yağlı Boya Araç Gereçlerini- ayrı başlıklar halinde yazmaya çalıştım.  İyi tuval nedir, kaç tane spatula yeterlidir, boya incelticileri nelerdir, palet, fırça yıkama kabı ve en önemlisi resimde yağlı boyalar. 

Umarım yararlı bilgiler bulursunuz.

15 COMMENTS

  1. Merhaba. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Yazılarımı geliştirme çabalarım devam edecek. Tekrar teşekkür ederim

  2. Merhaba. Benimde ilgiyle takip ettiğim usta sanatçılar var. Örneğin Jos van riswicks, Alexei Antonov, Dmitri Annenkov. Bunlar usta sanatçılar. Bilgi paylaşıyorlar mı bilmiyorum.

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Exit mobile version