Resimde Yardımcı Malzemeler

22

Resimde en çok önem verilen konu, doğal olarak boyalar ve renkler. Diğer malzemelerimiz de önemli. Spatula, tuval, şövale, helede incelticiler. Bu konular renk gibi değildir. Renk konusunu ustalar bitirememiş ki biz bitirelim. Yardımcı malzemeler ise bir seferlik konulardır. Şimdi şövaleleri  ele alalım. Beş altı çeşit şövale vardır. Kullanım yerleri ve özellikleri bellidir.Bunlar her gün değişmez. Bir kez araştırırsınız biter.

Fırçasıydı, paleti idi, alırken bilmek gerekir. İyi resim yapmak istiyorsak resimle ilgili hiç bir konu önemsiz değildir. Özetle; Yanlış fırça demek eşittir, kötü çizgi, kötü efekt, kötü renk geçişleri, kötü boya tutuş, resimden soğuma demektir. Daha ne yapacaktı. Burada kötü fırça – iyi fırça derken, ucuz pahalı değil konu. Yanlış yerde, yanlış çalışmada, yanlış fırçayı kullanmaktır. 

İşin başında yorar, yeni başlayan arkadaşları. Bu nedenle, resme başlarken ilk bilinmesi gereken şeyler olarak düşünürüm bunu. Bu neden ile bu konuları en başa aldım.Umarım işe yarar.

SPATULALAR

Resim spatulaları çok çeşitlidir. Çelikten ve plastikten olanlar var. Resminizi spatula ile yapmayacaksanız, bir çok çeşit almanız gerekmez,

Alırsanız paslanmaz çelik olanlardan alın. Plastik olanlar kullanışsızdır. Gerçi ben spatulayı boya karıştırırken veya palet temizlerken kullanırım. Resimde ise bazen arka plan boyarken ilk katlarda işime yarar ama hafif kuruyunca üzerinden fırça ile de geçerim. Bu benim çalışma şeklim. Sizin için doğru olanı siz bulacaksınız.

Sadece spatula ile resim yapanlar var ve harika şeyler yapıyorlar. Ama bu bir teknik ve tercih meselesidir. Bu da herkesin kendisine özgü olan bir şeydir. Benim içimden spatula ile resim yapmak geçmiyor. Siz spatula ile çalışmayı daha çok seversiniz. Doğrusu da öyle çalışmanızdır. Spatula ile çalışacaksanız boyalarınızda buna uygun olsun. Beklerken yağını salmış, sulanmış boyalar işinizi görmez. Boyaları daha katı markaları tercih etmeniz gerekecek. Sonuç. Spatula ile fazla bir çalışmam olmadı. Bu nedenle bu kadar yazıyorum.

RESİM PALETİ 

Paletin beyaz ve sert plastikten olmasını tavsiye ederim. Ben paleti biraz çabuk kirlettiğimden tabelacılardan büyükçe, böyle bir malzeme aldım. Beyaz olması, koyu renkli karışımlarda ki ağırlıklı rengi, daha çabuk görmenizi sağlar. Spatulanın ucu ile boyayı incecik yayarsanız, renk kendini belli eder. Ahşap gibi renkli paletlerde özellikle gecede çalışıyorsanız pek belli olmaz. Beyaz ile açarak da anlarsınız ama gerek yok.

FIRÇA YIKAMA KABI

Bu iş için ayrıca para harcamanıza gerek yok. Şekilde zaten görülüyor. Pet şişenin dibini kesin. Arkasını ısıtılmış çivi benzeri şeyle delin. Deliklerin, fırçanın ucunun yere deymeyeceği kadar olması iyi olur. Bu şekilde bir kavanozun içine yerleştirin. Üzerine iki parmak kadar çıkacak şekilde temizleme sıvınızı koyun. Fırçayı bunun üstüne sürterek temizlersiniz. Boya kalıntıları dibe çökeceği için fırça temizlediğiniz üst kısımdaki sıvı genelde temiz olur.

BOYA İNCELTİCİLERİ

Yağlı boya resimde  tiner asla kullanılmamalıdır. Kısaca yazayım sebebini. Her şeyden önce sağlık konusu var. Sentetik fırçalarınızı bozar. Bizim boyalarımız sanayi tipi boya değildir. Boyalarımızı çok güzel karartır. Tuval bezini çürütür. Başka.
İnceltici olarak ne kullanacağız. Boyalarda bağlayıcı sıvılardan bahsettik. Bunları bizlerde bulabiliyoruz. Kokusuz terebentin, haşhaş yağı, keten yağı her yerde var. Bunlar zaten boya yapılırken kullanılan bağlayıcı sıvılar. Bunları kullanacağız.

İnceltici olarak satılan çok çeşitli mediumlar var. İyi markaların. Ama bunlar hakkında detaylı bilginiz olmadan kullanmayın. Çünkü kimisi yüzde yirmi oranında kullanılırken bir diğerini yüzde iki oranında kullanmak gerekiyor. Resim yapımında bakarız ama burada da kısaca geçelim. Sadece terebentinle yaparsanız ilk katları, kuruma süresi kısalacaktır ama biraz soluk durur. Dursun. Verniğe daha var. İsterseniz terebentine haşhaş yada keten yağı ilave ederek de kullanırsınız ama bütün yüzeyde homojen kullanın. Bazı yerlerde yağ daha çok olursa, vernik aşamasında oralar daha fazla parlar ve hoş durmaz.
Yağa veya terebentine çok az vernik ilave ederek karışım da hazırlaya bilirsiniz.

Ben kaliteli olmak şartıyla kokusuz terebentine yüzde yirmi oranında haşhaş yada keten yağı karıştırıp bunu kullanıyorum. İnce tabakalar halinde çalıştığımdan kuruması sorun olmuyor. (O arada diğer resme devam ediyorum).  Siz isterseniz bu karışımı terebentin artı yüzde yirmi iyi kalite vernik şeklinde hazırlaya bilirsiniz. Bitince de fırça ile mat yada parlak Dammar vernik ( kesinlikle iyi marka olsun ) sürüyorum. Klasik yöntem sayılır.

Bu şekilde terebentin ağırlıklı çalışırken, resminiz biraz soluk görünecektir ama bu bir sorun değildir. Bu konuyu  başka bölümlerde yazdım. Özetleyelim. Bu karışımlarla ilgili, bir birinden farklı çok bilgi bulabilirsiniz. Şöyle yazayım. Klasik – realist resimde kat kat çalışma şekli vardır. Epey uzun bir konudur. Bu tarz çalışmalarda, sürdüğünüz kat kurumadan devam etmek olmaz. Kullanılan yağ, resmi parlak gösterir ama kuruma süresini çok uzatır.  (Bunla ilgili medium var ama kimsede kullanmak istemez.) Bu nedenle karışımdaki yağ oranı azdır. Siz ıslak üstüne ıslak tarzda çalışmayı seviyorsunuzdur. Yağı da istediğiniz oranda kullanırsınız. Hepsi bu.

Kullanacağınız her yardımcı maddeyi ilaç gibi düşünün Artısının yanında eksisi de olacaktır. Önemli olan, bu eksilerin de neler olduğunu bilmektir. Bu nedenle yeni başladıysanız araştırmadan, tavsiye üzerine alıp, hele de o kadar emek verdiğiniz bitmiş resminizde kullanmayın. 

Sprey vernik kullanırsanız çok dikkatli olun. Özellikle uyduruk markaların ki beklerken bozulmuş olabiliyor. Öyle olmasa bile düzgün sıkmak bir dert. Fazla kaçan yerler barım barım bağırır. Halledilir ama gerek yok. Onlar daha çok pastel, füzen gibi çalışmaları sabitlemek için kullanılır.

Malzemeler tamam. Perspektif ve çizimden sonra boyalara bulaşacağız.

22 COMMENTS

 1. Merhaba Saçlara ilgili çalışma yaparken çok zorlaniyorum o tel tel görüntü vermek te zorlaniyorum . Çözelti oranıyla alâkalımıdır

  • Geç cevapladığım için kusura bakmayın. Saç çalışırken öncelikle en üstteki, ışık alan o tel tel olan kısmın altındaki renge ve onun tonuna bakmak gerekir. Bu doğru bir şekilde uygulandıktan sonra, bunun üzerine saçları koyabiliriz. Burada boyanın inceltilme oranı elbette önemli. Çok koyu bir boyayla çalışırsanız, uzun çizgiler çekmeniz zor olacaktır. Boyanızın opak olmasını öneririm. Transparan boya ile yaparsanız doğası gereği kendini göstermeyecek ve defalarca çizmek zorunda kalacaksınız. Birde bu işler için kullanacağınız fırça samur olursa daha fazla boya tutar ve daha rahat çalışırsınız. Pahallıdır ama sadece böyle ince çalışmalarda kullanırsanız uzun süre işinize yarar. 2 yada 1 numaradan 5/0 ra kadar inceleyin. En önemlisi de örneğin ” sarı bir saç ” dediğimiz bir saçın üzerinde kaç çeşit sarı var bunu iyi gözlemlemek gerekir.
   Umarım yararlı olabilmişimdir

 2. Merhaba hocam oncelikle cok cok tesekkur ederim.Resme yeni baslayan ve hic bisey bilmeyen biri olarak ben sitenizden cok faydalaniyorum.Einize emeginize saglik.resimlerinize hangi tur vernigi kullaniyorsunuz? marka verebilirmisiniz? birde yagli boyada hangi markayi kullaniyorsunuz yada neleri onerirsiniz ? 🙂

 3. Merhaba siteyi yeni keşfettim ve çok hoşuma gitti. Ne zamandır merak ettiğim bir konu var. Fırçaların şekli makyaj fırçalarına çok benziyor. Makyajla hiç aram yoktur ama makyaj fırçaları da işe yarar mı acaba? Eğer olursa makyaj fırçası bulmak daha kolay olur. Bir şeyler yapmayı denemek için makyaj fırçası alabilirim. 😅

  • Merhaba. Teşekkür ederim.
   Makyaj fırçasına hiç gerek yok. Bir şeyler denemek istiyorsanız set halinde satılan fırçalar var. Bu fırçalar, ilk çalışmalar için yeterli olur ve tek tek almaktan daha ucuza gelir. Zaten resim yapmaya devam ederseniz zaman içinde çok sayıda fırçanız olacak.
   Fırça fiyatlarından bende şikayetçiyim. Geçen gün gördüm. Uyduruk Çin malı fırçaya 160 tl fiyat koymuşlar. Karar verdim ve çiftliği olan bir dostumu aradım. Şimdi bana at ve öküz kuyruk kılları atın yelesi filan malzeme gelecek. Kendi fırçalarımı kullanacam. Zaten satılanlarda bunlardan yapılıyor. Kolay gelsin.

 4. merhaba, ben yağlı boya ya da hazneli sulu boya fırçasıyla bir çalışma yapmak istiyorum. açıkçası öğrenciyim ve ücret olarak hangisi daha uygunsa ondan başlamak istiyorum. bana marka ve teknik önerilerinde bulunabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba. Sulu boya, resme yeni başlandığında zor bir tercihtir. Şöyle ki, başlangıçta hatalar olacaktır. Bu doğaldır. Ama sulu boya hata kabul etmez. Transparan boya olduğu için akrilikte yada yağlı boyada olduğu gibi düzeltme yapma şansınız pek olmaz. Sulu boya kağıtları da biraz pahallıdır. Fıçaları da öyle.
   Ucuz olsun diye normal kağıda, örneğin bildiğimiz a4 kağıda sulu boya yaparsanız sonuç hüsran olur. Bence akrilik yada yağlı boya ile başlamanız daha uygun olur.
   Şimdi, hangisi derseniz; akrilik çok çabuk kuruyan bir boyadır. Bir kaç saat ara verseniz paletteki boyanız bile kurur ve ziyan olur.
   Bence yağlı boya. Uzun zaman çalışma olanağı tanır. Yapılan bir hatayı kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Daha bir çok avantajı vardır diğerlerine göre.
   Size önerim, 30*40 gibi küçük tuvalle başlayın. Bunun bir öğrenme süreci olduğunu, yanlış yapabileceğinizi, bunun da normal olduğunu unutmayın. En ekonomik hangi markayı bulursanız onunla başlayın.
   Bu sitede yazdıklarım yeterli değil biliyorum ve geliştirmeye çalışıyorum ama, yinede sitedeki yazılanların tamamını okumanızı öneririm. Başlangıç için hangi malzemelere gerek var yazmaya çalıştım.
   Resmi yeteri kadar sever ve gerektiği kadar vakit ayırırsanız o da sizi sevecek ve gülümsetecektir. Kolay gelsin.

 5. Merhabalar yağlı boyaya yeni başladım ufak ufak bilgi ediniyorum siteniz çok yardımcı oluyor bir iki soru sormak isterim.
  Öncelikle boya olarak pebeo 12’li yağlı boya seti aldım keten yağı ve kokusuz terabentinim de var lakin ne kadar koyacağımı pek anlamadım çünkü bunlar için fat over lean diye bir kural olduğunu okumuştum, bu kural hakkında daha ayrıntılı bilgiyi nereden bulabilirim? (bir de fırçalarımı ne ile temizleyiceğimi anlayamıyorum (terabentin olduğunu varsayıyorum ama emin değilim). Tuvalim elif marka yani pek de kaliteli olduğunu söyleyemem ve tuvali hazırlamak için beyaz bir sıvı ile boyayıp (priming diye geçiyor [prime fiil hali] zımparalandığını gördüm ne kadar doğrudur ne kadar gereklidir, gerekliyse o beyaz sıvı nedir? Verniğimi hangi marka almalıyım (öğrenci olduğum için en iyisini karşılayamıyorum), verniği karışımlara ne kadar kadar koyacağım çünkü profesyonel çalışmak istiyorum. Şimdiden tüm yardımlarınız için teşekkürler bu kadar soru sorduğum için kendimi kötü hissettim 😣 üzgünüm sadece çok heyecanlıyım yıllardır karakalem yapıyordum artık renkli çalışmaya başladım çok mutluyum ☺️

  • Merhaba. Teşekkür ederim.
   Önce Fat over lean. Başından başlarsak, yağlı boya da çook eski tekniktir ( kat kat ) çalışmak. Karışık gibi bir konudur, herkes bilmez ve ve bu konuda Türkçe bir kaynak yoktur. Umarım vardır da ben bilmiyorumdur. Bu tekniğe ( Klasik teknik de denir ). Bu teknikte resim yaparken, katlar arasında yağın kullanımı diye biliriz bu Fat over lean a. Çok uzun konudur. İyi bilenlerle bende tanışmak isterim. Ben size, bu tekniği sonralara bırakmanızı öneririm. Katlar arası kurumasını beklemen gerekir, Usta çırak ilişkisi gerektirir, Hepsini sen arayıp bulmaya kalkarsan uzun yıllar alır. Siteyi güncellediğim de bildiğim kadarı ile yazacağım bu konuyu. Bana göre kesinlikle bilinmesi gereken bir. mevzuu.
   Bunun dışında, terebentin ve yağın oranlarını ve özelliklerini malzemeler konusunda yazdım. Fırçanı gaz yağında temizleyebilirsin. ( ayrıntılar malzemelerde var ). Tuval konusunda sorularının hepsi var. Verniğe gelince Dammar vernik ver ama pahallı. Haşhaş yağı kullanabilirsin.
   Kolay gelsin Helin.

  • Merhaba. Resimde kullanılan yağlar, oksidasyon olabilen yani uçucu yağlardır. Yazdığınız gibi keten yağı haşhaş yağı. Bunlara birde ceviz yağını ekleyebiliriz. Araştırdığım resim yapma tekniklerinde, keten yağı yada haşhaş yağının kullanımları hakkında bilgi edindim ama ceviz yağını kullanmadım. Boyaların imalatı sırasında kullanıldığını biliyorum ama resim yaparken etkileri nedir, nasıl ve hangi aşamada kullanılması gerekir,kuruma süresi nedir, sağlam bir kaynak bulamadım. Şimdilik elimdeki ceviz yağının rengini soldurmaya daha şeffaf hale getirmeye çalışıyorum. Huyunu suyunu bilmiyorum. Umarım yardımım olmuştur.

  • Merhaba. Elbette kullanırsınız. Daha çabuk kurur. Yağ kullanmadığınız için renkleriniz hafif soluk görünür ama bu sorun değildir. Resminiz bittiğinde yazın. Birlikte ona vernik yaparız. O zaman görürsünüz renklerin nasıl ortaya çıktığını. Bende çoğu zaman böyle çalışıyorum. Kolay gelsin.

 6. Merhaba ben resme yeni başladım tuvalde ben resim için başka hangi malzemeler var ve merak ettiğim 2 malzeme var resim yağı ve TEREBELİN bunlar ne işe yarar

  • Merhaba. Youtube ” resim keyfi ” kanalındaki, resim malzemeleri videolarında ayrıntıları ile anlatmaya çalıştım. Zaten o videolar resme yeni başlayan arkadaşlar düşünülerek yapıldı. İzlerseniz yararlı olur diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

 7. Merhabalar,

  Bu siteye bayıldım, çok yararlı buluyorum. Zaman ayırıp tecrübelerinizden bize de bahsettiğiniz için çok teşekkür ederim!!

 8. Merhaba hocam
  Yağlıboyayı inceltirken sadece keten yağı kullanıp terebentin kullanmasak olur mu
  2 si de olmak zorunda mı
  Teşekkür ederim saygılarımla 👏

  • Merhaba. Elbette olur. Boyaların kuruma süresi biraz uzar. Birde tam kurmadan önce yapışkan bir durum oluşturur. Aynı yerlere fırçanızı biraz fazla sürerseniz alttaki boyayı kaldırabilir. Onu hissettiğinizde başka bir yere geçin. Önemli bir sebep yoksa, terebentin kullanmamak için yüzde on terebentin ilave edin keten yağına biraz daha rahat çalışırsınız. Bir sorun olursa yine yazın. Kolay gelsin.

 9. Hocam, çok teşekkür ederim bu yazıyı hazırladığınız için. Ben akrilikle realistik manzara resimleri yapıyorum ve renklerin daha parlak olması için yağlıboya deneyin, mutlaka keten yağı kullanın denildi bana. Yani siz bu yazıyı yazmış olmasanız çöpe atacaktım her şeyi. Teşekkürler🥰🌸🙏

LEAVE A REPLY

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Exit mobile version